Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vídeň by za vítěze chtěla Schwarzenberga, Zemanovi uškodil Temelín

Svět

  16:08
VÍDEŇ/PRAHA - Úspěch „polovičního“ Rakušana Karla Schwarzenberga v prvním kole českých prezidentských voleb zatím rakouští politici nijak nekomentují, i když podle komentátorů by Vídeň určila raději přivítala na pražském hradě „knížete“ než Miloše Zemana.

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg foto: ČTK

Nadšení z toho, že se Schwarzenberg může stát novým českým prezidentem, ale zatím nikdo v rakouských politických kruzích nedává veřejně najevo. „Volby ještě nejsou u konce a politici nechtějí riskovat, že by mohli být obviněni z vměšování do záležitostí cizí země. Navíc by mohla otevřená rakouská podpora Schwarzenbergovi ve volbách možná u voličů doma ublížit,“ řekl LN šéfredaktor lineckého deníku Neues Volksblatt Manfred Maurer.

Každopádně je podle něj jasné, že si většina politiků a zřejmě i obyčejných Rakušanů Schwarzenbergovi fandí. A to i přesto, že Schwarzenberg dnes podporuje dostavbu Temelína a odmítá i návrhy na revizi Benešových dekretů. „Na druhou stranu je ale v Rakousku, kde strávil velkou část života, známý a mnoha lidem určitě sympatičtější než Miloš Zeman,“ řekl Maurer.

ČTĚTE TAKÉ:

Miloši Zemanovi naopak v očích Rakušanů ubližuje nejen fakt, že jako premiér nejen spustil Temelín, ale při slavnostním zahájení provozu provokativně směrem k rakouským odpůrcům elektrárny prohlásil „alles klar, nicht wahr“. O výsledcích česko-rakouských jednání o bezpečnosti Temelína pak řekl, že se jednalo o drtivé vítězství české strany, po kterém protivníkovi nezbylo nic jiného než prostřít červený koberec k ústupu. Zeman si Rakušany příliš nenaklonil ani tím, že se jeho vláda připojila k sankcím vůči Rakousku v době, kdy se do rakouského kabinetu dostal ultrapravicová strana Svobodných Jörga Haidera.

Vše o prezidentské volbě

Jak dopadly volby?

Co řekli vítězové

Reakce poražených

Momenty voleb

Volbu prezidenta jsme sledovali online. Reportáž najdete ZDE.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...