Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Řecké děti hladoví, musí vybírat odpadky, píší Američané

Svět

  14:32
ATÉNY - Ředitel jedné z řeckých základních škol Leonidas Nikas vždy vídával, jak si děti hrají, smějí se nebo sní o budoucnosti. V posledních měsících si ale začal všímat i jiných jejich činností, které by v Řecku nečekal: školáci vybírají odpadky a hledají v nich nějaké jídlo, vyptávají se spolužáků, jestli jim nezbylo něco k svačině, a někteří se doslova svíjejí v křečích z hladu, napsal list The New York Times.

Krizí sužované Řecko. foto: Reuters

"Doma nejedl téměř nic," uvedl ředitel školy o jedenáctiletém Pantelisovi Petrakisovi. Ředitel školy poblíž přístavu Pireus se proto vydal za jeho rodiči. Ti se cítili velmi trapně, ale přiznali, že už dlouhé měsíce nemohou sehnat práci, úspory utratili a nyní žijí jen z malých přídělů těstovin a kečupu. "Ani v mých nejdivočejších snech by mě nenapadlo, v jaké se ocitneme situaci. Dostali jsme se do okamžiku, kdy děti v Řecku chodí do školy hladové. Dnes rodiny řeší nejen to, jak si najít práci, ale i jak přežít," uvedl Nikas.

Otec malého Pantelise, Michalis Petrakis, přišel o práci loni v prosinci. Už od léta mu ale jeho zaměstnavatel nedával žádnou výplatu. Letos v únoru se ocitli absolutně bez peněz. "Když mi zavolal ředitel školy, musel jsem mu říct, že nemáme žádné jídlo," uvedl 36letý Petrakis. "Když jsem ještě loni v létě pracoval, dokonce jsem vyhazoval zbytky chleba. Teď tu sedím a zoufale přemýšlím, co budeme dělat," řekl nezaměstnaný muž.

Na úrovni Afriky
Řecká ekonomika je v krizi a nezaměstnanost je zde nejvyšší v Evropě - více než 27 procent. Šest z deseti nezaměstnaných říká, že se jim nedaří sehnat práci již více než rok. To vše tvrdě zasáhlo právě i řecké rodiny, jejichž děti chodí do škol hladové nebo dokonce podvyživené. "V loňském roce trpělo nedostatkem jídla asi deset procent dětí na základních a středních školách," nechala se slyšet Athena Linosová, profesorka na aténské lékařské fakultě. Linosová zároveň pracuje v nevládní organizaci, která se podobnými problémy zabývá. "Pokud jde o nedostatek potravin, Řecko se nyní dostalo na úroveň některých afrických zemí," dodala profesorka.

Řecké školní jídelny nedostávají žádné dotace, takže si děti jídlo musí hradit v plné výši nebo si nosit obědy z domova. A rodiny, které se ocitly bez jakéhokoliv příjmu, na to jednoduše nemají. I vzhledem k tomu, že se v rámci úsporných opatření, které stát přijímá, zvyšují všechny možné poplatky, například za elektřinu.

"Všude kolem mě děti říkají: Mí rodiče nemají žádné peníze. Nevím, co budeme dělat," uvedla 15letá Evangelia, která studuje střední školu. I tady prý její spolužáci často hladoví, jeden prý kvůli nedostatku jídla nedávno ve třídě omdlel. Dost často také začínají krást, aby si mohli pak něco k snědku pořídit.

Téměř čtvrtina podvyživených
Podle Alexandry Perriové, která ve škole pracuje, je zde podvyživených 60 z 280 dětí. Školáci, kteří ještě nedávno jedli maso a sladkosti, mají nyní k dispozici jen špagety, čočku, rýži nebo brambory. "Ty nejlevnější věci," poznamenává paní Perriová. A jak dodává, hladovějících dětí letos výrazně přibylo. "Ještě před rokem tomu tak nebylo. Je děsivě, jakou rychlostí počet hladovějících roste," dodává se slzami v očích.

Řecká vláda nejdříve tyto zprávy odmítla s tím, že jsou přehnané. Nedávno ale sama přiznala, že problém podvýživy ve školách je potřeba urgentně řešit. Jenže všem je jasné, že kabinet se musí nejdříve zabývat hlavně splácením peněz půjčených ze zahraničí, takže na problém řeckých školáků se asi jen tak brzy nedostane.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!