Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Fica převezli z Banské Bystrice, premiér chtěl do svého bytu v Bratislavě

Policejní auto stojí před Fakultní nemocnicí F. D. Roosevelta, kde se léčí postřelený slovenský premiér Robert Fico. (16. května 2024) foto: ČTK

Zdravotníci ve čtvrtek převezli slovenského premiéra Roberta Fica z nemocnice v Banské Bystrici do Bratislavy. Fico utrpěl vážná zranění při pokusu o atentát z poloviny května. Ředitelka banskobystrické nemocnice uvedla, že premiéra odvezli do jeho bytu ve slovenském hlavním městě.
  19:59aktualizováno  20:57

Podle slovenských médií do Bratislavy s premiérem odletěl vrtulník. Televize JOJ uvedla, že v okolí Ficova bytu byl během čtvrtka větší počet policistů a příslušníků ochranky.

Informaci o převozu potvrdila ředitelka banskobystrické fakultní nemocnice Miriam Lapuníková. Podle jejích dosavadních vyjádření chtěl Fico zůstat v péči lékařů v Banské Bystrici do doby, než se uzdraví natolik, že by mohl jít do domácího ošetřování.

Ve čtvrtek Lapuníková řekla, že se jeho zdravotní stav vyvíjí v souladu s očekáváním odborníků, kteří se o něho starají.

Fico utrpěl vážná zranění při pokusu o atentát z poloviny května. Muže, který na Fica střílel po výjezdním zasedání vlády v Handlové z pistole, bezprostředně po činu zadrželi příslušníci bezpečnostních složek. Soud ho poslal do vazby.

Za pokus o úkladnou vraždu mu hrozí 25 let vězení nebo doživotí. Podle soudu zdůvodnil atentát svým nesouhlasem s politikou slovenské vlády a během výslechu tvrdil, že Fica zabít nechtěl.

Autoři: ,