Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rodiče léčili neočkované batole křenem a česnekem. Zemřelo na meningitidu

USA

  6:00
EDMONTON - Ezekielovi nebyly ani dva roky, když onemocněl zákeřnou meningitidou, proti níž nebyl očkovaný. Rodiče batole léčili přírodní medicínou, v jejíž moc upřímně věřili, syn však zemřel. Kanadský soud je tento týden uznal vinnými, že zanedbali péči o své dítě a selhali v zajištění jeho životních potřeb.

Odsouzeni. Manželé Collet a David Stephanovi podle poroty zanedbali péči o svého syna, neboť ho včas nepředali do rukou lékařů. foto: Lethbridge Herald / TwitterReprofoto

Z podílu na smrti syna byli David a Collet Stephanovi formálně obviněni na jaře 2013, rok poté, co tehdy devatenáctiměsíční Ezekiel zemřel. Samotný soudní proces odstartoval letos v kanadském městě Lethbridge (provincie Alberta) a skončil tento týden.

Porota, nabádaná k tomu, aby nerozhodovala na základě sympatií, předsudků či strachu, uznala Stephanovy vinnými z podílu na Ezekielově smrti; 13. června si odsouzení vyslechnou výši trestu, přičemž jim hrozí pět let odnětí svobody, informovala agentura The Canadian Press.

‚Jsme exemplární případ‘

Stephanovi již dříve prohlásili, že obvinění považují za šokující. Příčinou je podle nich to, že mají posloužit jako exemplární případ - ani jedno ze svých čtyř dětí nenechali očkovat, což ústilo v oplétačky s úřady ještě před úmrtím jejich druhorozeného syna. Obyvatelům Alberty je doporučováno, aby kojence nechávali očkovat proti meningitidě ve 4. a 12. měsíci života.

Ústavní soud se zastal rodičů, kteří odmítli očkovat děti. Odvolal se na ‚svobodu svědomí‘

Zatímco prokuratura tvrdila, že manželé neudělali vše, aby Ezekielovi zajistili potřebnou zdravotní péči, obhajoba oponovala, že Stephanovi jsou zodpovědní rodiče, kteří si pouze neuvědomovali, jak vážně jejich dítě onemocnělo. Odvolávala se přitom na svědky obou stran. Sám David Stephan před soudem potvrdil, že Ezekiel dříve nikdy nebyl u profesionálního lékaře. V nemocnici se tak batole vůbec poprvé ocitlo poté, co přestalo dýchat a rodiče zavolali sanitku. Po dvou dnech na přístrojích, 15. března 2012, bylo prohlášeno za mrtvé.

Když chlapec onemocněl, Stephanovi se domnívali, že se jedná o zánět hrtanu, a léčili ho přírodními medikamenty jako česnek, křen či cibule, a vitaminovými doplňky. Stav dítěte kolísal a znepokojená Collet Stephanová požádala o pomoc svou porodní asistentku a registrovanou zdravotní sestru Terrie Meyndersovou. Ta jí sdělila, že Ezekiel vykazuje symptomy meningitidy, a doporučila neprodlenou kontrolu u lékaře.

Meningokok

Echinacea... a všechny ty věci

Meningitida neboli zánět mozkových blan je zákeřná choroba, která nemocného vážně ohrožuje i v tom případě, že se mu dostane lékařské péče, natož bez ní. Příčiny mohou být různé, od infekce virem či plísní po parazity nebo jiná onemocnění. Extrémně nebezpečný je především hnisavý zánět vyvolaný bakterií - a právě ten postihl malého Ezekiela.

V injekcích byla plíseň. Na meningitidu zemřelo v USA sedm lidí

To však Collet Stephanová nevěděla. Místo lékaře totiž hledala informace na internetu a došla k závěru, že syn trpí virovým, tedy obecně méně agresivním typem nemoci.

Stephanovi batole okamžitě začali léčit dle svého nejlepšího přesvědčení, tedy tím, co považovali za přírodní antivirotika a protizánětlivé substance. Předchozí terapii doplnili echinaceou, výtažkem z kořene olivovníku, homeopatiky - a produkty společnosti Truehope Nutritional Support Inc., kterou založil otec Davida Stephana Anthony.

David Stephan je viceprezidentem firmy a produktům, jež prodává, věří. „A pak, když byl (Ezekiel) nemocný, dávali jsme mu především výtažek z kořene olivovníku, který je protiplísňový, antivirotický, má velmi silné účinky. Dostaneme do něj výživu, a dostaneme do něj také všechny ty věci, které to (rozuměj infekci - pozn. red.) vyženou,“ popsal své tehdejší uvažování u křížového výslechu, jemuž policisté manželský pár podrobili. Záznam z výslechu, jakož i ze svědectví, které letos zazněla v soudní síni, zveřejnila kanadská stanice CBC.

‚Dařilo se mu skvěle‘

Stephanovi si byli jistí, že svému nemocnému dítěti pomáhají, jak dokládají Stephanova slova. „Co se přírodních věcí týká, postarali jsme se o to, abychom to pojistili ze všech možných úhlů,“ ubezpečil vyšetřovatele. Collet Stephanová před soudem vypověděla, že 13. března navštívili ordinaci léčitelky Tracey Tannisové, aby vyzvedli doporučený přípravek „plný homeopatik, přírodních antibiotik a posilovačů imunity.“ Tannisová kontakt se Stephenovými potvrdila, s odvoláním na svou sekretářku však prohlásila, že matce doporučila, ať batole okamžitě odveze do nemocnice.

Přijeli očkovat děti proti obrně. V Pákistánu lékaře zastřelili

V tu dobu už bylo Ezekielovo tělo natolik strnulé (příznak pokročilé infekce), že ho rodiče nemohli připoutat do dětské sedačky a museli chlapce převážet na matraci na sedadle auta. Doma, po dalším podání koňské dávky přírodních léčiv, se chlapci ulevilo, prohlásil u křížového výslechu David Stephan. „Očividně to na něj mělo silný účinek a dařilo se mu skvěle, okamžitě usnul a byl to naprosto uvolněný spánek, už neprohýbal záda,“ řekl.

Na otázku policisty, zda se považuje za experta na neuropatická léčiva, opáčil, že nikoli. Dodal však: „Máme formální vzdělání? Ne. Jsme v tom vzdělaní? Rozhodně ano. Zafungovalo nám to v každém z minulých scénářů před tímhle? Ano.“

Jenže Ezekiela přírodní léky nezachránily. Ten samý den, 13. března večer, začal zápolit s dechem, načež přestal dýchat docela. Collet Stephanová mu okamžitě začala poskytovat první pomoc, zatímco její manžel zavolal sanitku. Ta převezla chlapečka nejprve na rychlou pohotovost, kde dítě v doprovodu lékařského týmu z dětské JIP naložili do vrtulníku a dopravili do dětské nemocnice.

V Česku bylo v letech 2011 až 2015 nahlášeno 278 invazivních meningokokových onemocnění, z nichž 23 z nich skončilo smrtí pacienta, napsal minulý týden Zdravotnický deník. Za první letošní měsíc pak meningokok zabil stejně lidí jako za celý loňský rok, uvedl deník.

Na záchranu jeho života však bylo pozdě. Lékaři Ezekiela umístili na přístroje, nasadili antibiotika a následujících 36 hodin „doufali v optimální neurologický výsledek“. Marně. 15. března batole prohlásili za klinicky mrtvé. „18. března 2012, po diskusi s rodiči, bylo u Ezekiela provedeno závěrečné lékařské vyhodnocení. To opět konstatovalo absenci neurologické funkce, a život udržující léčba (přístroje - pozn. red.) byla ukončena,“ konstatuje suše lékařská zpráva o úmrtí. Jako příčinu smrti stanovila srdeční zástavu následkem hypoxie, způsobené rozsáhlou bakteriální meningitidou.

„Pokud padne otázka, jestli jde o zanedbání péče nebo ne, samozřejmě řeknu ne, řeknu, že šlo o úplný opak (zanedbání péče). Udělali jsme první poslední, abychom (Ezekielovi) poskytli mimořádnou pomoc,“ vypověděl o měsíc později u výslechu David Stephan. „Říkali jsme si, že když se to ještě zhorší, pochopitelně, že ho odvezeme do nemocnice. Nikdy by nás nenapadlo... jinak bychom tu dnes nebyli! Nikdo přece nic takového nepřeje sám sobě ani nikomu jinému - vidět své dítě umírat.“

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!