Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ústavní soud se zastal řidiče, který dostal podmínku za přejetí batolete při couvání

Česko

  10:35
BRNO - Ústavní soud (ÚS) vrátil na začátek případ řidiče, který v roce 2012 při couvání na parkovišti v Havířově srazil dítě. Znovu musí rozhodnout havířovská pobočka Okresního soudu v Karviné. Původně řidič dostal za usmrcení z nedbalosti rok vězení s podmínečným odkladem na 1,5 roku. Dítě, které několik vteřin před neštěstím nebylo pod přímým dohledem rodiny, těžkým zraněním podlehlo.
Řidič - ilustrační foto.

Řidič - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Řidič podle ústavních soudců couval velmi pomalu a oprávněně spoléhal na to, že roční batole na parkovišti ohlídají maminka s babičkou a nedovolí mu pohyb do jízdní dráhy. Jde o princip takzvané omezené důvěry v dopravě. V obytné zóně lze očekávat třeba hry dětí, nikoliv ale samostatný pohyb nehlídaných batolat po parkovišti.

Rodiče léčili neočkované batole křenem a česnekem. Zemřelo na meningitidu

ÚS zrušil rozhodnutí okresního soudu, stejně jako Krajského soudu v Ostravě i Nejvyššího soudu, jehož usnesení loni vzbudilo polemiky mezi veřejností. Nejvyšší soud totiž důrazně připomněl, že v obydlené části města je řidič povinen v nepřehledném místě vždy zajistit bezpečné couvání, třeba prostřednictvím pomocníka, anebo aspoň zatroubit.

Podle ústavních soudců je však podobná paušální povinnost v praxi téměř nesplnitelná. Řidič by však měl s mimořádnou opatrností postupovat například v situaci, kdy je evidentní, že rodina dohled nad dětmi na parkovišti zanedbává, je od nich daleko, nevěnuje jim pozornost. Řidičův advokát Petr Kausta doufá, že nyní bude jeho klient obžaloby zproštěn.

Pochybení nebo nešťastná okolnost?

V havířovské kauze řidič nejprve kolem skupiny procházel ke svému autu. Tehdy byl ještě chlapeček pod dohledem rodiny. Řidič podle obhajoby nemohl předpokládat, že se mu matka s babičkou přestanou věnovat. Svědkové později vypověděli, že k neštěstí došlo v okamžiku, kdy matka dávala peněženku do kapsy a babička hovořila k druhému dítěti.

Podle zrušeného verdiktu ovšem ani případné pochybení rodiny nezbavuje řidiče trestní odpovědnosti. Bez jeho vlastní neopatrnosti by se prý nehoda nestala. ÚS ale podotknul, že k tragickým událostem někdy dochází i bez zavinění třetí osoby, zásahem vyšší moci nebo nešťastných okolností. Okresní soud by to měl zvážit.

„Závěr o trestněprávním zavinění nelze nikdy dovozovat z pouhého faktu, že došlo ke škodlivému následku za účasti třetí osoby,“ zdůraznil soudce zpravodaj Jan Musil.

Autor: