Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rodina mladého Francouze, který zemřel při zatýkání, vyzývá k dalším protestům

Ve Francouzích se oživilo dávné trauma ze smrti čtyřiadvacetiletého Adamy Traorého, který zemřel v roce 2016 na četnické stanici ve městě Persan na severu Francie. foto: Reuters

Paříž - Rodina Francouze s malijskými kořeny, který v roce 2016 zemřel při policejním zásahu, vyzvala v úterý k dalším pouličním protestům. Ve Francii se od minulého týdne konají demonstrace proti rasismu, na nichž lidé protestují nejen kvůli nedávné smrti amerického černocha George Floyda, ale i kvůli policejnímu zásahu, při němž zemřel 24letý Adama Traoré, informovala agentura AFP.
  22:41

Rodina mladého Francouze se v úterý odmítla setkat s ministryní spravedlnosti Nicole Belloubetovou a místo toho vyzvala k dalším protestům. „Chceme spravedlnost, ne debaty. Budeme protestovat v ulicích každý týden, bude-li to třeba,“ řekla Adamova sestra Assa Traoréová. Zároveň vyzvala k účasti na velké demonstraci, která se má v Paříži uskutečnit v sobotu.

Protesty ve jménu Adamy Traorého

Adamu Traorého 19. července 2016 zastavila policejní hlídka, před kterou se dal na útěk. Tři policisté použili váhu svých těl, aby jej zadrželi. V době, kdy jej dovezli na policejní stanici, byl už mladík v bezvědomí. Oživit se jej již nepodařilo.

Na protesty proti rasismu přišly v evropských městech tisíce lidí, v Paříži i přes zákaz

V případu byla vypracována řada posudků, odborníci se však liší v názoru na to, zda zemřel Traoré v důsledku policejního zásahu, nebo kvůli zdravotním problémům, které měl. Z jeho smrti nikdy nikoho neobvinili.

Smrt amerického černocha George Floyda, která vyvolala demonstrace proti rasismu v mnoha zemích světa, oživila i Traorého případ. Minulé úterý na demonstraci v Paříži přišlo podle policie 20 000 lidí. V sobotu vyšlo po celé Francii do ulic nejméně 23 000 demonstrantů. Také v úterý se konaly protesty. V hlavním městě se jich zúčastnilo 2400 lidí, další protestní akce se konaly v Bordeaux či Mylhúzách (Mulhouse).

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...