Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rovnost pohlaví končí v pekle, tvrdí Vatikán

Svět

  10:50
VATIKÁN/PRAHA - Muži a ženy si jsou i podle učení katolické církve rovni, ale tato rovnost platí, pouze pokud jde o pozemský život. Ti, kteří se budou po hříšném životě smažit v ohni pekelném, žádná rovnost nečeká. Muži a ženy se za života dopouštějí odlišných smrtelných hříchů, a proto je musí v pekle čekat i jiné druhy muk.
Kříž - ilustrační foto

Kříž foto: Reprofoto

Uvádí to výzkum pětadevadesátiletého jezuitského badatele Roberta Busy, jehož závěry podpořené Vatikánem přetiskl britský deník The Times. Podle Busy jsou hlavními smrtelnými hříchy mužů především sexuální chtíč, obžerství a také lenost.

Hlavní hříchy žen
* Pýcha
* Závist
* Hněv

U žen naopak ze sedmičky podle křesťanského učení smrtelných hříchů zcela jednoznačně vítězí pýcha následovaná závistí a hněvem. U mužů se pýcha umístila až na pátém místě, chtíč pak u žen na místě čtvrtém a lenost až na úplně posledním místě.

„Muži a ženy hřeší různými způsoby,“ uvedl ve vatikánském listě L’Osservatore Romano Wojciech Giertych, osobní teolog papeže Benedikta XVI. „Proto jestliže se díváme na hříchy žen amužů z pohledu škod, které napáchaly, pak je jasné, že se velice různí. Když máme co do činění s hříchem, žádná rovnost pohlaví neexistuje,“ poznamenává Giertych.

Hlavní hříchy mužů
* Chtíč
* Obžerství
* Lenost


Mužské a ženské hříšníky proto podle vatikánské studie čekají i jiná muka pekelná. Zatímco mužské duše čeká „oheň a síra“ budou duše žen „lámány v kole“. Podle Giertycha, jemuž závěry studie jezuity Busy potvrzují vlastní zkoumání, je rozdílnost hříchů daná pohlavím zásadnější než rozdíly plynoucí z příslušnosti k různým civilizačním okruhům. „Různý kulturní kontext má vliv na různé zvyky, ale přirozenost lidská zůstává stále stejná,“ uvedl Giertych.

V březnu loňského roku se objevil seznam takzvaných nových sedmi smrtelných hříchů, jako genetické modifikace nebo distribuce drog. Vatikán však tento seznam dementoval.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat