Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ruské volby: rekordní účast i ohlášené protesty

Vladimír Putin

  6:00aktualizováno  15:19
MOSKVA - Rusko volí nového prezidenta. Podle průběžných odhadů je účast rekordní, svědčí to údajně o mobilizaci přívrženců i odpůrců Vladimira Putina, který je považován za jasného favorita. Policie se připravuje na sérii demonstrací – někteří chtějí slavit, jiní protestovat.

Mobilní urny využila i starší žena v jihoruském Krasnodaru. foto: Reuters

„Volte mne, volte svou světlou budoucnost,“ zvolal z pódia nejmladší kandidát na ruského prezidenta Michail Prochorov. Možná díky svému věku vydržel nejdéle předvolební maraton a skončil kampaň jako poslední – pár hodin před tím, než v prvních minutách soboty začal takzvaný „den ticha“.

ČTĚTE TAKÉ:

Prochorov uspořádal ve sportovním komplexu „Olympijskij“ v Moskvě velkolepý koncert. Dokázal na něj dostat i tak oblíbenou kapelu, jakou je Mašina vremeni, či nejslavnější ruskou zpěvačku Allu Pugačevovou. Sám přišel v modrých džínsech. Vstup byl samozřejmě zdarma, a tak těžko odhadnout, kolik lidí ho dorazilo podpořit a kolik si chtělo jen poslechnout vynikající muziku.

Outsider voleb

Prochorov patří podle sociologů mezi outsidery voleb a bude se nejspíš dělit s kandidátem za stranu Spravedlivé Rusko Sergejem Mironovem o poslední příčku. „Přijela až z Voroněže,“ prohlásila starší paní, která se mezi davy mladších ročníků cítila poněkud nesvá.

„Ráda bych ho volila,“ podívala se zalíbeně na fotografii byznysmena a kolem krku si omotala šálu s jeho jménem, kterou získala od organizátorů. „Ale nejde to. Nemá šanci a svůj hlas bych zahodila. Ač jsem zarputilá antikomunistka, dám hlas Zjuganovovi. Ten jediný může dostat Putina do druhého kola a to by bylo naše vítězství.“

„Našimi“ myslela žena sjednocenou opozici, která vlastně nemá ve hře žádného kandidáta a jde do voleb jen s heslem: „Za čestné volby“. Některé organizace, jako je například Liga voličů, už v pátek oznámily, že volby jsou vzhledem k nespravedlivé předvolební kampani a množství machinací s volebními průkazkami (umožňují hlasovat mimo místo bydliště a také předčasně) nelegitimní.

Ruské volby odstartují další velkou bitvu-grafika

V některých oblastech se totiž volební průkazy rozdávaly všem – pracovníkům závodů, škol i nemocnic – a nadřízení je nutí hlasovat v určené volební místnosti. V Moskevské a Kurganské oblasti dokonce průkazky došly, což se nestalo nikdy v historii ruských voleb. Dalších 95 tisíc lidí bude údajně v neděli hlasovat během cesty dopravním prostředkem. Byly tak otevřeny volební místnosti na železnici, letištích a 11 uren bude určeno pro říční a námořní dopravu. Masivní použití průkazek přitom umožňuje manipulaci s výsledky hlasování.

Nejagresivnější a nejdražší

Asi nejagresivnější kampaňměl nacionalista Vladimir Žirinovskij, který nemá šanci dostat se do druhého kola ani teoreticky. Podle sociologů navíc každou hodinu stoupá pravděpodobnost, že si Rusko vystačí s jedním kolem, ve kterém zvítězí Putin. Jeho kampaň byla zase nejdražší – přišla ho na více než 400 milionů rublů.

V Moskvě se v pátek začala šířit řada alarmujících zpráv. Podle komentátora a historika Nikolaje Svanidzeho Putin a jeho stoupenci stupňují agresivní, militantní rétoriku a některé jejich výroky zavání vyhrožováním „nepřátelům“. To zvyšuje nervozitu mezi sympatizanty opozice. Moskvany také vyděsila zpráva listu Novaja gazeta, který oznamuje, že do metropole míří z různých regionů přes 6 tisíc příslušníků speciálních jednotek OMON.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Očekává se totiž, že bezprostředně po volbách se oba znepřátelené tábory – Putinovi přívrženci a odpůrci – vydají do ulic. Jedni budou slavit, druzí protestovat proti falšování výsledků.

Unikátní jsou letošní prezidentské volby v Rusku hned z několika důvodů. Poprvé se hlava státu volí na 6 let. Výjimečný bude i stupeň kontroly, a to ze strany Ústřední volební komise, opozice i nejrůznějších neziskových organizací. Většina volebních místností bude poprvé sledována webkamerami a záznam bude přístupný prostřednictvím internetu všem, kteří se včas zaregistrují.