Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruské volby: rekordní účast i ohlášené protesty

Svět

  6:00aktualizováno  15:19
MOSKVA - Rusko volí nového prezidenta. Podle průběžných odhadů je účast rekordní, svědčí to údajně o mobilizaci přívrženců i odpůrců Vladimira Putina, který je považován za jasného favorita. Policie se připravuje na sérii demonstrací – někteří chtějí slavit, jiní protestovat.

Mobilní urny využila i starší žena v jihoruském Krasnodaru. foto: Reuters

„Volte mne, volte svou světlou budoucnost,“ zvolal z pódia nejmladší kandidát na ruského prezidenta Michail Prochorov. Možná díky svému věku vydržel nejdéle předvolební maraton a skončil kampaň jako poslední – pár hodin před tím, než v prvních minutách soboty začal takzvaný „den ticha“.

ČTĚTE TAKÉ:


Prochorov uspořádal ve sportovním komplexu „Olympijskij“ v Moskvě velkolepý koncert. Dokázal na něj dostat i tak oblíbenou kapelu, jakou je Mašina vremeni, či nejslavnější ruskou zpěvačku Allu Pugačevovou. Sám přišel v modrých džínsech. Vstup byl samozřejmě zdarma, a tak těžko odhadnout, kolik lidí ho dorazilo podpořit a kolik si chtělo jen poslechnout vynikající muziku.

Outsider voleb

Prochorov patří podle sociologů mezi outsidery voleb a bude se nejspíš dělit s kandidátem za stranu Spravedlivé Rusko Sergejem Mironovem o poslední příčku. „Přijela až z Voroněže,“ prohlásila starší paní, která se mezi davy mladších ročníků cítila poněkud nesvá.


„Ráda bych ho volila,“ podívala se zalíbeně na fotografii byznysmena a kolem krku si omotala šálu s jeho jménem, kterou získala od organizátorů. „Ale nejde to. Nemá šanci a svůj hlas bych zahodila. Ač jsem zarputilá antikomunistka, dám hlas Zjuganovovi. Ten jediný může dostat Putina do druhého kola a to by bylo naše vítězství.“

„Našimi“ myslela žena sjednocenou opozici, která vlastně nemá ve hře žádného kandidáta a jde do voleb jen s heslem: „Za čestné volby“. Některé organizace, jako je například Liga voličů, už v pátek oznámily, že volby jsou vzhledem k nespravedlivé předvolební kampani a množství machinací s volebními průkazkami (umožňují hlasovat mimo místo bydliště a také předčasně) nelegitimní.

Ruské volby odstartují další velkou bitvu-grafikaV některých oblastech se totiž volební průkazy rozdávaly všem – pracovníkům závodů, škol i nemocnic – a nadřízení je nutí hlasovat v určené volební místnosti. V Moskevské a Kurganské oblasti dokonce průkazky došly, což se nestalo nikdy v historii ruských voleb. Dalších 95 tisíc lidí bude údajně v neděli hlasovat během cesty dopravním prostředkem. Byly tak otevřeny volební místnosti na železnici, letištích a 11 uren bude určeno pro říční a námořní dopravu. Masivní použití průkazek přitom umožňuje manipulaci s výsledky hlasování.

Nejagresivnější a nejdražší

Asi nejagresivnější kampaňměl nacionalista Vladimir Žirinovskij, který nemá šanci dostat se do druhého kola ani teoreticky. Podle sociologů navíc každou hodinu stoupá pravděpodobnost, že si Rusko vystačí s jedním kolem, ve kterém zvítězí Putin. Jeho kampaň byla zase nejdražší – přišla ho na více než 400 milionů rublů.

V Moskvě se v pátek začala šířit řada alarmujících zpráv. Podle komentátora a historika Nikolaje Svanidzeho Putin a jeho stoupenci stupňují agresivní, militantní rétoriku a některé jejich výroky zavání vyhrožováním „nepřátelům“. To zvyšuje nervozitu mezi sympatizanty opozice. Moskvany také vyděsila zpráva listu Novaja gazeta, který oznamuje, že do metropole míří z různých regionů přes 6 tisíc příslušníků speciálních jednotek OMON.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Očekává se totiž, že bezprostředně po volbách se oba znepřátelené tábory – Putinovi přívrženci a odpůrci – vydají do ulic. Jedni budou slavit, druzí protestovat proti falšování výsledků.

Unikátní jsou letošní prezidentské volby v Rusku hned z několika důvodů. Poprvé se hlava státu volí na 6 let. Výjimečný bude i stupeň kontroly, a to ze strany Ústřední volební komise, opozice i nejrůznějších neziskových organizací. Většina volebních místností bude poprvé sledována webkamerami a záznam bude přístupný prostřednictvím internetu všem, kteří se včas zaregistrují.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER/KA ÚČTÁRNY S AJ (50-70.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč