Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusko chce zabrat větší část Baltu, znervózňuje Finy a Litevce. A popírá to

Ruská válečná plavidla během cvičení ve Finském zálivu (28. července 2022) foto: Profimedia.cz

Ruské ministerstvo obrany navrhlo revizi hranic ruských teritoriálních vod v Baltském moři. Finsko se proti tomuto kroku ohradilo, Litva označila ruské počínání za „provokaci“ a předvolala si zástupce Ruska ve Vilniusu k podání vysvětlení. Rusko ale následně uvedlo, že nemá v úmyslu hranice ruských teritoriálních vod v Baltu změnit, a Kreml ujistil, že v návrhu není nic politického. Mezitím návrh zmizel z úředního portálu, na kterém byl zveřejněn.
  11:24aktualizováno  15:44

„Ruský návrh na revizi ruské námořní hranice ve východní části Baltského moře vyvolal zmatek a znepokojení ve Finsku, Švédsku, Litvě a Estonsku, členských státech Severoatlantické aliance,“ napsala agentura Reuters.

Návrh ministerstva na usnesení ruské vlády, zveřejněný na oficiálním portálu ruských úřadů, navrhoval upravit hranici kolem ruských ostrovů ve východní části Finského zálivu a kolem Kaliningradu.

Ruské ministerstvo uvádělo, že při vyměření hranice sovětskou vládou v roce 1985 posloužily námořní mapy z poloviny 20. století, a tak už neodpovídá novějším poznatkům.

Námořní hranice v Baltském moři podle dohody z roku 2014.

„Nebyl a není žádný záměr měnit na Baltu šíři teritoriálních vod, ekonomické zóny či kontinentálního šelfu u pobřeží,“ následně citovaly tři hlavní ruské tiskové agentury nejmenovaný „vojensko-diplomatický zdroj“.

Mluvčí Kremlu prohlásil, že návrh nemá nic společného s politikou, ale dodal, že vzhledem ke změněné politické situaci a míře konfrontace, zejména na Baltu, si Rusko musí zajistit vlastní bezpečnost. Další dotazy odkázal na ministerstvo obrany, které však na žádosti o vyjádření podle Reuters neodpovědělo.

Z návrhu vyhlášky nebylo bezprostředně jasné, jak přesně bude hranice upravena a zda proběhly nějaké konzultace s dalšími státy, které leží u Baltu.

„Rusko nemůže jednostranně rozhodovat o nových hranicích,“ řekl švédský premiér Ulf Kristersson. Moskva kvůli návrhu nekontaktovala Helsinky, uvedl finský prezident Alexander Stubb a dodal, že Finsko jako vždy postupuje klidně a na základě faktů.

Finsko bude sledovat situaci okolo ruského návrhu, ale pravděpodobně jde o rutinní záležitost, a ne o něco, kvůli čemu by si Helsinky měly dělat starosti, usoudil finský premiér Petteri Orpo.

Absurdní, zlobí se Pobaltí

„Takové počínání Ruské federace hodnotíme jako záměrnou a účelovou provokaci s cílem zastrašit sousední země a jejich společnosti. Je to další důkaz toho, že agresivní a revizionistická politika Ruska ohrožuje bezpečnost jeho sousedů a celé Evropy,“ uvedlo litevské ministerstvo zahraničí.

Vyzvalo Moskvu, aby respektovala a dodržovala obecné principy a normy mezinárodního práva a mezinárodní a bilaterální dohody.

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil návrh za „zjevnou eskalaci“ vůči NATO a volal po „rozhodné reakci“.

Německá vláda ví z médií o ruském návrhu na změnu hranic v Baltu, ale není jasné, co by změna měla znamenat, uvedl mluvčí německé diplomacie. „Samozřejmě situaci pozorně sledujeme,“ řekl.

Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna o ruském návrhu uvedl, že „na první pohled vypadá absurdně“, ale dodal, že „nelze vyloučit pokus vyvolat zmatek“.

Mezitím návrh ruského ministerstva obrany na vydání vládní vyhlášky zmizel z ruského úředního portálu, na kterém byl původně zveřejněn. „Návrh byl vymazán,“ uvedl web podle agentury Reuters.

Portál The Moscow Times, který o návrhu ruského ministerstva zřejmě jako první informoval, poznamenal, že návrh na revizi hranice byl předložen k veřejné debatě prakticky současně se zahájením cvičení s taktickými jadernými zbraněmi, jehož cílem je podle ruského ministerstva obrany odpovědět „na provokativní prohlášení a hrozby západních představitelů“.

Autoři: ,

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...