Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kreml pokračuje v jaderných manévrech. Zapojil Bělorusy, cvičí v Atlantiku

Ruští a běloruští vojáci zahájili druhou etapu manévrů, které zahrnují cvičení týkající se použití taktických jaderných zbraní. (11. června 2024) foto: Profimedia.cz

Ruští a běloruští vojáci zahájili druhou etapu manévrů, které zahrnují cvičení týkající se použití taktických jaderných zbraní. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany. První fáze cvičení, které nařídil ruský vůdce Vladimir Putin, začala v květnu. Bělorusko se zapojilo do druhé fáze.
  15:18

„Během cvičení budou řešeny otázky společného výcviku jednotek ozbrojených sil Ruské federace a Běloruské republiky pro bojové použití nestrategických jaderných zbraní,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany. Cílem manévrů je podle něj „udržet připravenost“ armád obou zemí zajistit suverenitu a územní celistvost takzvaného Svazového státu Ruska a Běloruska. Svazové soustátí dvojice zemí formálně tvoří od roku 1999.

V první fázi manévrů ruské jednotky mimo jiné cvičily používání raketových systémů Iskander a letectvo hypersonických střel Kinžal. Oboje jsou schopné nést kromě konvenčních také jaderné hlavice. Taktické (nestrategické) jaderné zbraně jsou méně destruktivní než strategické jaderné zbraně, které dokážou zničit celá města, ale i tak mají významný ničivý potenciál.

Ministerstvo v úterý dále uvedlo, že plavidla ruské Severní flotily zahájila v Atlantickém oceánu cvičení s použitím „vysoce přesných raketových zbraní“ proti námořním cílům. Účastní se ho jaderná ponorka Kazaň a fregata Admirál Gorškov.

Moskva minulý měsíc výslovně spojila manévry s tím, co označuje za provokativní prohlášení a hrozby některých západních představitelů vůči Rusku, podotkla agentura Reuters. Válku na Ukrajině v únoru 2022 rozpoutala invaze ruské armády, kterou Putin nařídil s argumentem, že je třeba zajistit „denacifikaci a demilitarizaci“ sousední země. Západ Ukrajinu podporuje mimo jiné dodávkami zbraní.

Moskva od invaze opakovaně naznačuje možnost použití jaderných zbraní a v březnu 2023 Putin oznámil, že v Bělorusku rozmístí taktické jaderné prostředky. Ruská jaderná doktrína předpokládá „přísně obranné“ použití jaderných zbraní v případě útoku na Rusko zbraněmi hromadného ničení nebo v případě jeho napadení konvenčními silami, které bude „ohrožovat samotnou existenci státu“.

V pátek Putin prohlásil, že Rusko nepotřebuje k vítězství ve válce na Ukrajině jaderné zbraně, což Reuters označil za dosud nejsilnější signál z Kremlu, že nesáhne k jadernému úderu. Šéf Kremlu nevyloučil možné změny v ruské jaderné doktríně a uvedl, že Rusko by mohlo provést nový test atomové zbraně, byť dodal, že v současné době pro takový krok nevidí potřebu.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý při setkání s novináři opět tvrdil, že situaci vyhrocuje Západ. „Na evropském kontinentu je dost napjatá situace, kterou každý den provokují nová rozhodnutí a kroky evropských metropolí a Washingtonu, jež jsou nepřátelské vůči Rusku... Proto jsou pro nás samozřejmě taková cvičení a udržování bojové pohotovosti velmi důležité,“ prohlásil Peskov, který zároveň označil manévry za běžnou praxi.

Autoři: ,