Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusko odstranilo z řeky hraniční bóje. Chce vyvolat strach, reagují Estonci

Svět

  10:48
Estonská pohraniční stráž ve čtvrtek uvedla, že Rusko v průběhu noci odstranilo hraniční bóje z řeky Narvy. Ta odděluje obě země. Podle estonské premiérky Kaji Kallasové Rusko používá podobné akce k vyvolání strachu a úzkosti a k zasévání nejistoty do společnosti. „Vidíme v tom širší vzorec,“ říká.

Estonsko uvedlo, že Rusko zpochybňuje umístění plovoucích značek na společné hranici teprve od začátku plnohodnotné invaze na Ukrajinu. Bóje přitom slouží právě k tomu, aby lodě náhodou nezabloudily do cizích vod. „Letos Rusko oznámilo, že nebude souhlasit s umístěním asi poloviny plánovaných umístění bójí,“ uvedla estonská pohraniční stráž v prohlášení.

Že ruská pohraniční stráž začala odstraňovat značky, zjistili Estonci ve čtvrtek ráno. Estonská premiérka Kaja Kallasová novinářům řekla, že její vláda vyjasňuje okolnosti s úřady v Moskvě. „Rusko používá nástroje související s hranicemi k vyvolávání strachu a úzkosti, kterými zasévá nejistotu v naší společnosti. Vidíme v tom širší vzorec,“ uvedla v prohlášení premiérka.

Řeka Narva odtéká z Čudského jezera a po 75 kilometrech se u města Narva-Jõesuu vlévá do Narevského zálivu, postranní zátoky Finského zálivu.

K incidentu došlo dva dny poté, co ruská vláda zveřejnila návrh rezoluce předložený ruským ministerstvem obrany, který by se snažil nově vymezit námořní hranice země v Baltském moři.

Návrh ministerstva na usnesení ruské vlády, zveřejněný na oficiálním portálu ruských úřadů, navrhoval upravit hranici kolem ruských ostrovů ve východní části Finského zálivu a kolem Kaliningradu. Ruské ministerstvo uvádělo, že při vyměření hranice sovětskou vládou v roce 1985 posloužily námořní mapy z poloviny 20. století, a tak už neodpovídá novějším poznatkům.

Mluvčí Kremlu prohlásil, že návrh nemá nic společného s politikou, ale dodal, že vzhledem ke změněné politické situaci a míře konfrontace, zejména na Baltu, si Rusko musí zajistit vlastní bezpečnost. Návrh, který byl mezitím z vládních internetových stránek odstraněn, vyvolal pobouření sousedů Ruska v Baltu, kteří jej označili za pokus zasít zmatek a destabilizovat regionální bezpečnost.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: