Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko nesplní rozhodnutí štrasburského soudu o homosexuálních svazcích. Odporovalo by ústavě

Svět

  17:17
Moskva - Rusko nesplní rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva o registraci homosexuálních svazků, protože tento krok by odporoval ruské ústavě. S odvoláním na příslušné usnesení vedení sněmovny to v pátek uvedl předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin. Státní duma je dolní komorou ruského parlamentu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Putin odmítá povolit homosexuální sňatky: Nebude žádný rodič č.1 a rodič č.2. Budou táta a máma

„Evropský soud pro lidská práva 13. července Rusko vyzval, aby zavedlo právní proceduru uznávání stejnopohlavních rodinných vztahů. Všichni členové rady Státní dumy, zastupující různé poslanecké kluby, se ve svém hodnocení verdiktu (evropského) soudu shodují, že nám vnucují ‚hodnoty‘, které jsou nám cizí. Rozhodnutí, které odporuje ústavě, nesplníme,“ prohlásil Volodin podle listu Kommersant.

Připomněl, že do ruské ústavy byla při loňské novelizaci přidána norma ukládající povinnost chránit „instituci manželství jako svazku muže a ženy“. V ústavě bylo současně zakotveno, že rozhodnutí mezistátních orgánů, která odporují základnímu zákonu, se nemají na území Ruska plnit.

Na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku se obrátily tři ruské homosexuální páry, kterým ruské úřady odmítly zaregistrovat sňatek. Soud jednomyslně dospěl k rozhodnutí, že toto odmítnutí porušuje evropskou úmluvu o lidských právech, konkrétně část o respektování soukromého a rodinného života. Soud Moskvě uložil, aby přijala právní normu, která uznává a chrání vztahy žalujících párů.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov už dříve prohlásil, že Rusko nemůže rozhodnutí soudu splnit, protože verdikt porušuje ruskou ústavu.

Návrh, aby v ruské ústavě bylo manželství definováno jako svazek muže a ženy, loni na jaře předložil prezident Vladimir Putin. O měsíc dříve prohlásil, že dokud bude stát v čele státu, v Rusku sňatky stejnopohlavních párů nepovolí.

Putin se za více než 20 let u moci sblížil s pravoslavnou církví a snaží se Rusko odpoutat od západních hodnot, včetně postojů vůči homosexualitě, poznamenala už dříve agentura Reuters.

Homosexualita byla v Rusku trestná do roku 1993, do roku 1999 byla klasifikována jako duševní nemoc. Od roku 2013 země zakázala „propagandu netradičních způsobů života mezi nezletilci“ a podle tohoto zákona je možno pokutovat každý čin, který úřady uznají za propagaci homosexuality. Moskva zákazu využívá k zadržování aktivistů za práva sexuálních menšin či k rušení takzvaných pochodů hrdosti.

Kromě tohoto zákazu propagace homosexuality se sexuální menšiny potýkají i s dalšími těžkostmi - v některých částech Ruska, například na převážně muslimském Kavkazu, i s otevřeným pronásledováním.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat