Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

U Charkova jde vše podle plánu, město zatím dobýt nechceme, tvrdí Putin

Ruský prezident Vladimir Putin gestikuluje při rozhovoru se studenty Charbinského technologického institutu v Charbinu. (17. května 2024) foto: ČTK

Ruské síly podle prezidenta Vladimira Putina v Charkovské oblasti postupují podle plánu. S dobytím druhého největšího ukrajinského města Charkova ale zatím nepočítá. Putin, který v pátek končí svou dvoudenní návštěvu Číny, také uvedl, že bude sledovat dění na červnové švýcarské konferenci o Ukrajině. Je ale přesvědčen, že jejím cílem je přijít s ultimátem pro Rusko.
  13:20aktualizováno  14:10

Ruský prezident podle agentur také uvedl, že s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem diskutoval o výzvě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona k příměří v ozbrojených konfliktech na celém světě v době letních olympijských her v Paříži. Jestli ji Moskva vyslyší, ale nesdělil.

Místo toho Putin, který před více než dvěma roky zahájil válku na Ukrajině, obvinil Kyjev za nynější ruskou ofenzivu v Charkovské oblasti.

Rusko podle něj potřebuje nárazníkovou zónu pro vlastní bezpečnost kvůli ukrajinským útokům na ruskou Belgorodskou oblast, která leží u hranic.

Rusko obnovilo pozemní ofenzivu v Charkovské oblasti v minulém týdnu, a otevřelo tím novou frontu. Podle agentury AP se tam následně zmocnilo území o rozloze přibližně 100 až 125 kilometrů čtverečních, což zahrnuje asi sedm vesnic. Rusko podle tvrdí, že obsadilo 12 obcí.

Americký generál Christopher Cavoli, který je vrchním velitelem sil NATO v Evropě, v pátek prohlásil, že ruská armáda k dosažení strategického průlomu v oblasti Charkova nedisponuje dostatečným počtem vojáků.

Putin zpochybnil legitimitu Zelenského

Jedenasedmdesátiletý Putin v pátek také zopakoval tvrzení, že Rusko se nikdy nebránilo vyjednávání. V neposlední řadě poznamenal, že se Moskva snaží přijít na to, komu může ve vztahu ke konfliktu na Ukrajině věřit. Na summitu ve Švýcarsku, který bude hledat cestu z Ruskem vyvolané války, nicméně Moskva zastoupena nebude.

V souvislosti s možným budoucím podpisem dohody s Ukrajinou Putin zpochybnil politickou legitimitu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Jeho normální volební období tento měsíc končí, ale kvůli stannému právu vyhlášenému na začátku války se nyní volby neuskuteční.

Putin, kvůli jehož setrvání ve funkci se měnila ruská ústava, v pátek dostal otázku, jestli se politická legitimita Zelenského nestává problémem. Řekl, že to je především otázkou pro ukrajinský ústavní soud, ale také, že Rusku na tom záleží. „Pokud jde o podepisování dokumentů, měli bychom je v tak klíčové oblasti podepisovat s legitimními orgány,“ uvedl.

Rusko postoupilo o deset kilometrů

Zelenskyj v pátek uvedl, že ukrajinské armádě se podařilo situaci na severu Charkovské oblasti stabilizovat. Rusové podle něj pronikli přes hranice na ukrajinské území do vzdálenosti několika kilometrů. „Nejhlubší bod jejich postupu je deset kilometrů,“ řekl. Invazní vojáci se podle něj dostali pouze k první ukrajinské obranné linii.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své středeční analýze napsal, že tempo ruských útočných operací v Charkovské oblasti nadále zpomaluje. Podle odhadů analytiků ISW Rusové od začátku obnovené ofenzívy v regionu nepostoupili o více než osm kilometrů.

Kyjev ve středu oznámil, že Zelenskyj kvůli situaci na frontové linii zrušil zahraniční návštěvy plánované na nejbližší dny.

Vitalij Gančev, šéf ruské okupační správy Charkovské oblasti, ve čtvrtek podle agentury Reuters uvedl, že se ruská armáda chystá dobýt vesnici Lypci, která je asi deset kilometrů od ruských hranic a leží na jedné z hlavních silnic do Charkova.

Obec Lypci je asi 20 kilometrů od okraje druhého největšího ukrajinského města, které se Rusové pokoušeli neúspěšně dobýt už v prvních měsících invaze. Ukrajinští vojáci je v září 2022 během bleskové ofenzívy vytlačili z téměř celé části Charkovské oblasti, kterou Rusové do té doby okupovali.

„Kreml se snaží, abychom vyslali další muže“

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj v pátek uvedl, že Rusové obnovením pozemních útoků na severu Charkovské oblasti rozšířili oblast aktivních bojů o téměř 70 kilometrů. Snaží se podle něj přimět Ukrajinu vyslat do bojů v regionu další vojáky ze zálohy.

„Nepříteli se však nepodařilo prolomit naši obranu,“ uvedl na Facebooku a dodal, že Ukrajince čekají další těžké bitvy.

Rusové podle něj zaměřili své hlavní úsilí na frontu mezi městy Strileča a Lypci a na dobytí Vovčansku, což by jim umožnilo usilovat o postup na obec Bilyj Kolodjaz a zahájit ofenzívu do týlu ukrajinských jednotek.

Několik desítek kilometrů jihovýchodněji se nachází Kyjevem kontrolované ukrajinské město Kupjansk a další úsek frontové linie.

Ukrajinští vojáci se podle Syrského připravují i na obranu vedlejší Sumské oblasti, která také sousedí s Ruskem. Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov tento týden řekl, že invazní síly od začátku plánovaly podobnou operaci i v tomto regionu, ale zatím mají na hranicích malá vojenská uskupení, podotkl portál Ukrajinska pravda.

Autoři: ,