Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinské zajatce je třeba rovnou zabíjet, vyzval šéf neonacistické Rusiče

Svět

  11:13
Ukrajinské válečné zajatce je potřeba bez milosti zabíjet, vyzval v neděli Alexej Milčakov, šéf ruské polovojenské formace Rusič. Skupina, která se otevřeně hlásí k neonacismu, se do bojů na Ukrajině zapojila už v roce 2014, od té doby proslula extrémní brutalitou vůči zajatcům i civilistům. Přesto není v Rusku zakázána a nadále se účastní jeho invaze.

„Ukrajinské zajatce jsem nikdy nebral, ale hned jsem je zabíjel,“ prohlásil Milčakov v rozhovoru s ruským propagandistou Stasem Vasiljevem. Šéf Rusiče své rozhodnutí označil za „humánní“.

„Vím, co se stává zajatcům na obou stranách. Smrt je mnohem humánnější, věřte mi. Zajatci se vrací tělesně docela v pořádku, ale duševně jsou úplně zničení,“ dodal Milčakov v rozhovoru, na který na sociální síti X upozornil bývalý poradce ukrajinského ministerstva vnitra Anton Geraščenko.

„Milčakov je známý mučením a popravami ukrajinských zajatců. Opakovaně byl fotografován s našimi mrtvými vojáky,“ uvedl Geraščenko, podle něhož Ukrajina vede Milčakova coby válečného zločince.

Rusič se do invaze na Ukrajinu zapojil krátce po jejím vypuknutí, příslušníci organizace však v zemi působili už dříve – v letech 2014 až 2015 bojovali na východoukrajinském Donbasu po boku takzvaných separatistů. Členové Rusiče tehdy prosluli obzvláštní brutalitou. Mimo jiné z těl nepřátel odřezávali uši a na jejich čela vyřezávali hákové kříže.

Rusič se otevřeně hlásí k neonacismu či teorii o nadřazenosti bílé rasy a její členové se fotí s vlajkou nacistického Německa. V Rusku, které své tažení na Ukrajině ospravedlňuje mimo jiné potřebou „denacifikace“ ukrajinského území, ale skupina paradoxně zakázána není.

Ruská armáda od počátku bojů čelí obvinění, že mučí a zabíjí válečné zajatce. Deník The Times loni informoval, že mnozí ukrajinští vojáci zažili z rukou nepřítele bití, týrání a ponižování. Na některých z nich se Rusové podepsali obzvláště krutým způsobem a vykastrovali je.

Invazivní síly se na ukrajinském území opakovaně dopustily válečných zločinů, včetně vraždění a znásilňování civilního obyvatelstva. Moskva rovněž protiprávně z Ukrajiny vyvezla na 16 tisíc dětí. Rusko vše navzdory množícím se důkazům popírá.

Autor: