Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Rusové své vakcíně nevěří, ignorace viru má tvrdé důsledky. Do hry vstupuje diskriminace neočkovaných

Svět

  5:00
MOSKVA - Rusko žije v absurdním bezčasí. Koronavir, přes děsivou statistiku, jako by nebyl. Rusové odkládají roušky, plánují dovolené v zahraničí, Petrohrad hostí fotbalové mistrovství Evropy s na polovinu plnými tribunami, a ve městě přitom denně umírá na covid víc než 100 lidí. Jen ve středu ruské úřady zaznamenaly dalších 669 úmrtí v souvislosti s covidem. To je nejvyšší denní přírůstek zemřelých od začátku pandemie. Vyšší přírůstky nakažených jsou přičítány šíření mutace delta.

Sanitka u nemocnice v Moskvě. foto: Reuters

Putin prozradil, čím se nechal očkovat. Váhající Rusy pobídl k vakcinaci

Z Kremlu zní mantra, že očkování je dobrovolné, přitom v některých ruských regionech vláda nařídila povinné očkování určitých skupin obyvatel. Rusové, místo toho aby si nechali zadarmo aplikovat vakcínu domácí provenience, pokoutně kupují falešná potvrzení o očkování.

A situace v Rusku může být ještě horší. Alexandr Gincburg, ředitel Gamalejova ústavu, který vyvinul vakcínu Sputnik V, varoval, že úmrtnost na covid může vyrůst z dvou do pěti až deseti procent.

„Ruská společnost žila v sebeklamu,“ krčí rameny Alexej Starčenko, prezident ruské Národní agentury pro bezpečnost pacientů a nezávislou lékařskou expertizu.

Podle ruského ministra zdravotnictví Michaila Muraška je v zemi očkováno alespoň první dávkou okolo patnácti procent populace.

„Předchozí mutace covidu pronikala do horních cest dýchacích pomaleji, proto byla nebezpečná spíš pro starší osoby a osoby s oslabenou imunitou. Mladší ročníky čelily nákaze lépe, načež vznikla mylná domněnka, že covid se jich netýká. Indická mutace ale proniká do organismu rychleji a imunita mladších lidí si s ní neumí poradit,“ vysvětluje pro Lidovky.cz Alexej Starčenko prudký nárůst nakažených koronavirem v Rusku.

Domnívá se, že za vlažným přístupem Rusů k očkování stojí hned několik faktorů. Svou roli sehrávají různé nepodložené informace šířené na sociálních sítích nebo šeptandou, ale i nulová odpovědnost státu za vedlejší účinky vakcíny, o nichž se v Rusku mlčí.

„Důvodem k odmítání očkování byla také nízká úmrtnost na covid uváděná oficiálními orgány. Rusové si neuvědomovali nebezpečí nákazy. Lidé také nevěří, že Rusko je schopno za pouhý půl rok vyrobit vakcínu světové úrovně. Po rozpadu Sovětského svazu tuzemský farmaceutický průmysl degradoval. Neexistuje žádný světově uznávaný a mezinárodně prodávaný ruský lék. To je pro mnohé také důvod k obavám,“ uvádí expert.

Povinné očkování mění situaci

Politolog Alexandr Asafov se domnívá, že nedůvěra k očkování, která v Rusku převládá, není společenským protestem proti Kremlu.

Rusko hlásí nové maximum. Za den tam zemřelo 669 lidí s covidem, nejvíc od začátku pandemie

„V Rusku bylo očkování od samého začátku dobrovolné. Právě kvůli tomuto přístupu a také kvůli různým konspiračním teoriím ohledně covidu a očkování není počet očkovaných v Rusku vysoký. Situace se začíná měnit po zavedení povinného očkování pro určité kategorie zaměstnanců a omezení pro neočkované,“ sdělil webu Lidovky.cz.

Moskva a některé další regiony zavedly povinné očkování pro zaměstnance služeb. Musí je absolvovat migranti, kterým je aplikován jednodávkový Sputnik Light. Podle ruského politologa exploze koronavirové nákazy neohrožuje přímo Kreml, politické následky však mít bude. Už od loňského roku platí, že celá tíha odpovědnosti za boj s koronavirem leží na šéfech jednotlivých ruských regionů. Centrální vláda jim delegovala možnost zavádět lokální proticovidová omezení včetně lockdownů. Kreml na oplátku očekává, že bude se zákeřným koronavirem zatočeno.

A tak se každý ruský gubernátor snaží, jak může. Moskevská radnice opatrně zavádí diskriminaci neočkovaných. Od 28. června mohou restaurace a bary navštěvovat pouze očkovaní ruskou vakcínou, kteří se prokáží speciálním QR kódem. A nebo návštěvníci s čerstvým PCR testem.

Ke stejnému kroku se chystají oblíbená letoviska v Krasnodarském kraji. Od srpna se tam mohou slunit pouze očkovaní turisté. V západosibiřském Chantymansijském autonomním okruhu – Jugra bude na tři týdny vyhlášen zákaz vycházení ve dvou obcích, Jugorsk a Sovětskij. Absolutní izolaci nemusí dodržovat jen očkovaní.

Komunisté podporují konspirace

Covidová situace ovlivňuje i zářijové volby do dolní komory ruského parlamentu, Státní dumy. Asafov upozorňuje na rozpor mezi státostranou a jejím hlavním systémovým protipólem.

„Státostrana Jednotné Rusko akcentuje svůj podíl na boji s covidem. Naopak komunistická strana kritizuje vládu za de facto povinné očkování. Komunisté budou sázet na hlasy zastánců konspiračních teorií a zahrávat si s protivakcinační rétorikou,“ uzavírá ruský politolog.

Počty nakažených však rostou bez ohledu na politické hry. Operativní štáb včera zároveň oznámil 21 042 nových potvrzených případů nákazy za posledních 24 hodin. Denní přírůstky osob nakažených koronavirem se dál drží nad 20 tisíci, v úterý operativní štáb oznámil 20 616 infikovaných za uplynulý den.

Autor: