Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rusko: Poslední aktivista Greenpeace je svobodný

Svět

  12:23
MOSKVA - Rusové v rámci prezidentské amnestie zastavili trestní stíhání posledního z 30 aktivistů hnutí Greenpeace. Verdikt si ve čtvrtek od vyšetřovatelů vyslechl Ital Cristian D'Alessandro, informovala ekologická organizace na komunitní síti Twitter.

Aktivisté Greenpeace: Ital Cristian D'Alessandro foto: Reuters

Všichni cizinci si již požádali o vízum, které jim umožní Rusko opustit. Doufají, že budou moci ze země odjet ve čtvrtek či v pátek. Jako první vízum obdržel Brit Anthony Perrett.

Aktivisté skončili za mřížemi v polovině září kvůli protestu u ruské ropné plošiny Prirazlomnaja v Barentsově moři. Právě Anthony Perrett byl v úterý prvním aktivistou, který rozhodnutí ruských úřadů získal. O den později byla stažena obvinění dalších 28 členů či spolupracovníků Greenpeace. Zůstával jen D'Alessandro, kterému tehdy nesehnali tlumočníka.

Loď Arctic Sunrise, z jejíž paluby se aktivisté Greenpeace pokusili obsadit ropnou plošinu Prirazlomnaja

Ruské ozbrojené komando zadrželo třicetičlennou posádku lodi Arctic Sunrise organizace Greenpeace 19. září. Na palubě bylo 26 cizinců. Všichni aktivisté byli do konce listopadu ve vazbě, poté je pustil soud na svobodu, nesměli však opustit Rusko. Vyšetřovatelé je původně obvinili z pirátství, než obvinění zmírnili na výtržnictví. Stejně jim ale hrozilo až sedm let za mřížemi.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.