V pátek ženy vstupovaly na stadion branami určenými pro rodiny a staré osoby už tři hodiny před začátkem utkání. Musely projít kontrolou a pak se usadily v řadách určeným ženám a rodinám, informují zahraniční média. Mnohé z žen měly přes abáje přehozeny zelené šály s emblémem místního klubu Al-Ahlí.
„Líbí se mi to, ten stadion je tak velký, nečekala jsem, že to bude takové. Je to úplně něco jiného, než když hru svého klubu sleduji v televizi,“ řekla patnáctiletá Visam, která přišla na stadion. Jak dodala, možnost být na zápase je pro ni neuvěřitelná zkušenost.
Saúdská Arábie nově povolí ženám řídit i motocykly a nákladní auta |
Muž, který se představil jako Ahmad, přivedl syna a dvě dcery. Řekl, že chtěl, aby děti zažily zápas „naživo“ a ne v televizi.
Sekce stadionu určená rodinám je oddělená od sedadel pro muže a poskytuje také zázemí v podobě restaurací, kiosků s občerstvením a také modliteben a míst určených pro dětské hry.
Další příležitost přijít na fotbalový zápas budou mít Saúdské Arabky už v sobotu v Rijádu a příští týden pak v Dammámu na západě země.
První výjimku učinila pro ženy Saúdská Arábie loni v září, když jim umožnila přijít s rodinami na stadion v Rijádu na program oslav národního svátku. Žena, která se chtěla v roce 2015 dostat v Džiddě na stadion na fotbal, byla zatčena. Policie tehdy tvrdila, že přišla v pánských kalhotách, čepici a s brýlemi na očích s nadějí, že zůstane nepoznána. Dosud se činily výjimky jenom v nemnoha případech, ale jen pro cizinky.