19. listopadu 2017 20:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ministr potvrdil spekulace. Izrael a Saúdská Arábie udržují skryté kontakty

Izraelský ministr energetiky Juval Steinic | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelský ministr energetiky Juval Steinic | foto: Wikipedia.orgLidovky.cz

JERUZALÉM Izrael a Saúdská Arábie udržují kvůli možné íránské hrozbě skryté kontakty. V neděli to v rozhovoru s armádním rozhlasem prohlásil izraelský ministr energetiky Juval Steinic. Agentura Reuters poznamenala, že je to poprvé, co člen izraelské vlády existenci takových vazeb potvrdil. Oficiálně mezi Rijádem a Tel Avivem diplomatické vztahy neexistují.

Na dotaz moderátora, proč Izrael své vztahy s Rijádem skrývá, Steinic odpověděl, že v podobných případech je důvodem přání partnerské země.

„Máme vztahy, které jsou většinou skryté, s mnoha muslimskými a arabskými zeměmi. Obvykle nejsme tou stranou, která se ostýchá,“ řekl ministr. „Je to protistrana, která má zájem udržovat kontakty v tichosti. U nás obvykle problém není, ale respektujeme přání druhé strany, pokud se vztahy vyvíjejí, ať je to Saúdská Arábie nebo jiná arabská či muslimská země,“ vysvětlil. Dodal, že takových kontaktů má Izrael mnohem více, ale drží je v tajnosti.

O sbližování Izraele a Saúdské Arábie média v posledních dnech spekulují. Signálem diplomatických změn je mimo jiné i bezprecedentní rozhovor, který saúdskoarabským novinám tento týden poskytl náčelník generálního štábu izraelské armády Gadi Eisenkot. V něm mimo jiné prohlásil, že obě země musí spolupracovat, aby mohly čelit íránskému vlivu v regionu. Eisenkot rovněž řekl, že Izrael by měl kvůli Teheránu sdílet zpravodajské informace s umírněnými arabskými státy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz