8. listopadu 2017 6:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Saúdskoarabský princ toho chce až příliš najednou, myslí si analytik

Korunní princ Muhammad bin Salmán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korunní princ Muhammad bin Salmán. | foto: AP

PRAHA „Muhammad chce vytvořit absolutistickou monarchii, v níž bude králem, ale zároveň dát více práv mladé generaci,“ řekl v telefonickém rozhovoru pro LN Jossi Mann, analytik z izraelského Institutu pro politiku a strategii v Hercliji. Podle něj je také nebezpečné, aby saúdskoarabský princ sliboval reformy pro rok 2030, současně zasahoval v Libanonu i Sýrii a část své rodiny posílal do vězení. „Zní to jako vtip,“ dodal Mann.

LN: Saúdská Arábie zažila hektický víkend. Nejdříve rezignace libanonského premiéra Harírího, poté raketa vypálená na letiště v Rijádu, nakonec rozsáhlá protikorupční čistka. Jsou všechny tyto události vzájemně propojené?

Ano, jsem si jistý, že jsou propojené. Není žádná shoda okolností, že se to všechno událo ve stejný čas. Myslím, že se korunní princ snaží lidem ukázat, že v Saúdské Arábii mění realitu a bojuje proti každé své překážce uvnitř království. Snaží se bojovat proti korupci, ale také působit na mezinárodní scéně. A reakce, která přišla z Jemenu, mu hraje do not. Když odvolal libanonského premiéra, druhá strana reagovala agresivně – pro něj to znamená, že jednal správně.


LN:
Princovo protikorupční tažení ocenil i americký prezident Donald Trump. Myslíte, že ho Saúdové s Bílým domem koordinovali?
Oni sice říkají, že jde o korupci, všichni ale vědí, že to není pravda. Třeba Valíd bin Talál nepotřebuje být zkorumpovaný, aby byl ještě bohatší. Myslím, že se režim snaží vytvořit novou a vzdělanější saúdskoarabskou elitu, která je nyní velmi malá a uzavřená. Oni to potřebují změnit a odstranit každého, kdo by mohl ohrožovat princovu pozici v království. Zkorumpovaný není ani syn bývalého krále Abdalláha Mutab bin Abdalláh, vedl ale saúdskoarabskou Národní gardu. Nejde tedy o korupci, ale o odstranění všech potenciálních překážek a zajištění, aby se princ Muhammad bin Salmán stal příštím králem.


LN:
A koordinace se Spojenými státy?
Myslím, že to vše je součástí boje proti velké hrozbě, kterou vidí i Spojené státy, Íránu. Pokud chtějí Saúdové vytvořit koalici proti Íránu, potřebují garance, že jim Američané pomohou. USA se obávají toho, že se Saúdové příliš sbližují s Ruskem a Čínou. Budou jim tedy muset dát garance, že Saúdové zůstanou jejich největším klientem na Blízkém východě a že budou spolupracovat i v jiných tématech v regionu. Není to tedy jen vnitřní záležitost Saúdské arábie, ale i otázka přítomnosti USA na Blízkém východě.

LN: Zmínil jste Národní gardu, kterou nyní vedle klasické pozemní 

Kdo je Jossi Mann

Výzkumník na Institutu pro politiku a strategii v izraelské Hercliji. Působí také na Ústavu blízkovýchodních studií na Bar-Ilanově univerzitě.

Specializuje se na země Perského zálivu v čele se Saúdskou Arábií a na jejich trhy s ropou a plynem.

Po matce má i české občanství, studoval mj. v Oxfordu, Gdaňsku a ve Štětíně.

JOSSI MANN

JOSSI MANN

armády kontroluje princ Muhammad. Nemáte vzhledem k jeho mladému věku a nedostatku zkušeností strach z přílišné koncentraci moci v jeho rukou?
Ano, považuji to za obrovskou hrozbu pro království, nikdy jsem se o jeho stabilitu neobával více. Myslím, že toho nyní princ dělá až příliš, podle mě je až moc troufalý. Nemůžete zároveň vést válku v Jemenu, slibovat reformy pro rok 2030, poté zasahovat v Libanonu a Sýrii, poslat své bratrance a synovce do vězení, to je příliš, zní to jako vtip. Myslím, že to vše je velice nebezpečné.

LN: Myslíte, že eskalace napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem bude pokračovat? Existuje riziko vypuknutí války?
Není to přímá válka. I ti lidé, kteří vystřelili raketu z Jemenu, nebyli Húsiové (šíitští rebelové bojující proti Saúdy vedené koalici, pozn. Red.), ale Hizballáh. V Jemenu už tedy proti sobě bojují. Nemyslím ale, že by to směřovalo k přímé válce, spíše se snaží rozpoutat války v dalších zemích – může k tomu dojít v Libanonu a možná i v Iráku.

LN: Jak moc upřímné jsou reformní snahy saúdského prince Muhammada? Nedávno mluvil o návratu k umírněnému islámu. Máme tedy očekávat zlepšení v oblasti lidských práv?
Musíme to rozdělit na dvě věci. Princ Muhammad bin Salmán nestojí o demokracii, on chce vytvořit absolutistickou monarchii, v níž bude králem. Zároveň se ale snaží dát více práv mladé generaci, zvláště ženám. Je třeba vzít v úvahu, že 70 procent saúdskoarabské populace je mladších 30 let. Muhammad se proto snaží vytvořit nové elity v náboženství, které budou liberálnější a omezí moc wahhábitů v zemi. Věřím, že když mluví o liberálních reformách a privatizaci, udělá to. Omezením dotací například ve na vodu nebo školství si ale také udělá spoustu nepřátel – náboženské autority, prince, zbytek bin Ládinovy skupiny a nakonec i část mladé generace, která bude muset platit daně. On ví, co má udělat, ale dělá toho příliš moc najednou.

LN: Jak vidíte jeho šance zastavit rostoucí vliv Íránu v regionu? Dosavadní válečná angažmá v Sýrii či Jemenu nedopadají pro Saúdy právě dobře… Íránu se naopak daří…
Myslím, že Saúdové mají problémy s vytvářením koalic. Nedaří se jim to tak, jako Íráncům v Sýrii. Saúdům se ale smysluplné koalice sestavit nedaří, ani s Emiráťany, Katařany nebo Egypťany. Proto se jim nedaří zvítězit v Jemenu. Izrael, nebo i Západ očekávají saúdskoarabské vítězství proti Íránu, ale bohužel musím přiznat, že Íránci rozumějí situaci lépe než Saúdové. Saúdská Arábie má mnohem konzervativnější společnost, méně diverzifikovanou ekonomiku, Íránci mají v regionu více zkušeností a dokáží lépe spolupracovat. Takže zastavit Írán pbude pro Saúdy velice těžké. Nemyslím ale, že by se chtěli pustit do války – spíše nakupují bojové letouny a budují armádu, která by byla schopná Íránu čelit.

Milan Rokos

Autor

Milan Rokosmilan.rokos@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz