6. prosince 2018 19:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sbírka na válečné lodě. Řecký ministr vyzval obyvatele, aby přispěli na obnovu flotily

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: wikimedia.org

Atény Řecký ministr obrany Panos Kammenos vyzval obyvatele země, aby přispěli na obnovu válečné flotily. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP. Prostřednictvím takzvaného crowdfundingu chce ministr získat peníze od bohatých podnikatelů v loďařském průmyslu, ale i od obyčejných Řeků. Ti si přitom musí už několik let utahovat opasky kvůli úsporným vládním opatřením.

„Já budu první, kdo vloží svůj plat na tento projekt,“ slíbil ministr Kammenos v námořní akademii v přístavu Pireus, kam zavítal u příležitosti svátku svatého Mikuláše, patrona námořníků. Ministr uvedl, že od 1. ledna vláda otevře účet, na nějž budou moci lidé přispívat na nové armádní lodě.

Kammenos rovněž řekl, že je třeba zmodernizovat flotilu námořnictva, která čelí silné konkurenci svého regionálního rivala, sousedního Turecka.

Ministrova výzva přichází přitom jen pár dní poté, co Řecko ochromila stávka za ukončení úsporných opatření vlády. Ty musela vláda přijímat v předchozích letech, aby získala záchranné úvěry od mezinárodních věřitelů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz