Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Schwarzenberg: Zeman vykládá ústavu jako nacisté v roce 1933 a komunisté v roce 1948

Svět

  11:50aktualizováno  17:52
VÍDEŇ - Postup prezidenta Miloše Zemana v české vládní krizi označil exministr zahraničí Karel Schwarzenberg v rakouském deníku Kleine Zeitung za pokus o převzetí moci.

Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman před prezidentskou volbou (snímek z 22. ledna2013) foto: MAFRA-Dan Materna

Kritizoval v této souvislosti Zemanův formální výklad ústavy, který exministrovi podle listu připomíná někdejší využití výkladu ústavy k uchopení moci nacisty v Německu v roce 1933 a komunisty v Československu v roce 1948.

Předseda TOP 09 je podle listu odhodlán bojovat všemi silami proti tomu, aby vláda Jiřího Rusnoka poté, co nezíská důvěru poslanců, vládla až do řádných voleb v příštím roce. Prezidentova mluvčí Hana Burianová ČTK řekla, že prezident nebude výroky šéfa TOP 09 komentovat.

Ústava a její zvyklosti

Instalování Rusnoka do funkce předsedy vlády proti vůli parlamentu je ze strany Zemana "saháním po moci", uvedl podle Kleine Zeitung Schwarzenberg. "Zeman je prvním prezidentem přímo zvoleným občany a myslí si, že mu to automaticky dává větší pravomoci. Tvrdí, že se přísně drží ústavy, není ale prý vázán jejími zvyklostmi," vylíčil exministr přístup Zemana, se kterým v lednu prohrál ve druhém kole prezidentských voleb.

"Tuto čistě formální interpretaci ústavy už v minulosti jednou využily různé vlády, aby se dostaly k veškeré moci: v lednu 1933 v Německu a v únoru 1948 v Československu," doplnil Schwarzenberg.

  • Zemanova postupu při výměně vlády si zahraniční tisk všiml už dříve. VÍCE k tématu ČTĚTE ZDE. Komentátor německého deníku Frankfurter Rundschau tento týden ke jmenování Rusnokovy vlády napsal, že Zeman jedná jako feudální vládce, který své vlastní mocenské zájmy staví na roveň s blahem země.
  • Podle rakouského listu Die Presse se český prezident chová, jako by nebyl nejvyšší, ale jedinou instancí v zemi, i pověstný slon v porcelánu si podle vídeňského deníku asi počíná uvážlivěji než Zeman ve svém úřadě.
Miloš Zeman a Rusnokův kabinet

Zemanův kancléř Vratislav Mynář ČTK řekl, že Schwarzenbergovy výroky jsou pro něj zklamáním. Podle něj se Schwarzenbergovi neúspěchem v prezidentské volbě a ztrátou vládní funkce pravděpodobně rozbořil svět. "A jedině z toho snad pramení tyto záležitosti, které si myslím, že do slušného politického slovníku vůbec nepatří," řekl Mynář.

List Kleine Zeitung připomněl, že Rusnok musí do 30 dnů požádat Sněmovnu o důvěru, a i když ji nezíská - čemuž podle listu vše nasvědčuje -, bude moci "ze Zemanovy milosti" vládnout až do regulérních voleb v květnu 2013. S tím se ale prý pětasedmdesátiletý Schwarzenberg nehodlá smířit. "Jako starší ročník, který zažil diktaturu, budu proti tomu bojovat všemi silami. Budeme bránit legalitu republiky v plném nasazení," prohlásil v listu nedávný šéf české diplomacie.

Přehnané a nemístné, míní Sobotka

Výroky Schwarzenberga na adresu prezidenta Zemana odsoudila ČSSD. Její šéf Bohuslav Sobotka je pokládá za přehnané a jím uváděné historické paralely z dob nacismu a komunismu za nemístné, sdělil ČTK. Místopředseda strany Michal Hašek pak Schwarzenberga vyzval, aby přestal poškozovat pověst ČR a za své výroky se občanům a prezidentovi omluvil.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud chce šéf TOP 09 skutečně bránit "legalitu republiky", měl by podpořit návrh ČSSD na rozpuštění Sněmovny, míní Sobotka. I podle jeho názoru ale navržená prezidentská vláda postrádá politickou legitimitu, když byla sestavena bez ohledu na výsledek voleb a Sněmovnu.

Nelze rovněž souhlasit s výrokem prezidenta Zemana, který nedávno označil pojem ústavní zvyklost za "idiotský", dodal předseda ČSSD. Schwarzenbergova stranická kolegyně Helena Langšádlová v České televizi připustila, že výroky předsedy TOP 09 jsou "silnější, než by bylo v tuto chvíli vhodné". "Obecně je ale podle ní zkušenost taková, že i nedemokratické systémy se dostávají k moci mnohdy demokratickou cestou," dodala.

Podobné příměry jako Schwarzenberg pak používá i první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. V pátečním vydání deníku Právo v souvislosti se Zemanovým postupem uvedl, že také Klement Gottwald použil k převratu demokratickou ústavu, pouze ji vykládal jinak.

Autoři: ,