Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Schwarzenberg: Zeman vykládá ústavu jako nacisté v roce 1933 a komunisté v roce 1948

Svět

  11:50aktualizováno  17:52
VÍDEŇ - Postup prezidenta Miloše Zemana v české vládní krizi označil exministr zahraničí Karel Schwarzenberg v rakouském deníku Kleine Zeitung za pokus o převzetí moci.

Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman před prezidentskou volbou (snímek z 22. ledna2013) foto: MAFRA-Dan Materna

Kritizoval v této souvislosti Zemanův formální výklad ústavy, který exministrovi podle listu připomíná někdejší využití výkladu ústavy k uchopení moci nacisty v Německu v roce 1933 a komunisty v Československu v roce 1948.

Předseda TOP 09 je podle listu odhodlán bojovat všemi silami proti tomu, aby vláda Jiřího Rusnoka poté, co nezíská důvěru poslanců, vládla až do řádných voleb v příštím roce. Prezidentova mluvčí Hana Burianová ČTK řekla, že prezident nebude výroky šéfa TOP 09 komentovat.

Ústava a její zvyklosti

Instalování Rusnoka do funkce předsedy vlády proti vůli parlamentu je ze strany Zemana "saháním po moci", uvedl podle Kleine Zeitung Schwarzenberg. "Zeman je prvním prezidentem přímo zvoleným občany a myslí si, že mu to automaticky dává větší pravomoci. Tvrdí, že se přísně drží ústavy, není ale prý vázán jejími zvyklostmi," vylíčil exministr přístup Zemana, se kterým v lednu prohrál ve druhém kole prezidentských voleb.

"Tuto čistě formální interpretaci ústavy už v minulosti jednou využily různé vlády, aby se dostaly k veškeré moci: v lednu 1933 v Německu a v únoru 1948 v Československu," doplnil Schwarzenberg.

  • Zemanova postupu při výměně vlády si zahraniční tisk všiml už dříve. VÍCE k tématu ČTĚTE ZDE. Komentátor německého deníku Frankfurter Rundschau tento týden ke jmenování Rusnokovy vlády napsal, že Zeman jedná jako feudální vládce, který své vlastní mocenské zájmy staví na roveň s blahem země.
  • Podle rakouského listu Die Presse se český prezident chová, jako by nebyl nejvyšší, ale jedinou instancí v zemi, i pověstný slon v porcelánu si podle vídeňského deníku asi počíná uvážlivěji než Zeman ve svém úřadě.
Miloš Zeman a Rusnokův kabinet

Zemanův kancléř Vratislav Mynář ČTK řekl, že Schwarzenbergovy výroky jsou pro něj zklamáním. Podle něj se Schwarzenbergovi neúspěchem v prezidentské volbě a ztrátou vládní funkce pravděpodobně rozbořil svět. "A jedině z toho snad pramení tyto záležitosti, které si myslím, že do slušného politického slovníku vůbec nepatří," řekl Mynář.

List Kleine Zeitung připomněl, že Rusnok musí do 30 dnů požádat Sněmovnu o důvěru, a i když ji nezíská - čemuž podle listu vše nasvědčuje -, bude moci "ze Zemanovy milosti" vládnout až do regulérních voleb v květnu 2013. S tím se ale prý pětasedmdesátiletý Schwarzenberg nehodlá smířit. "Jako starší ročník, který zažil diktaturu, budu proti tomu bojovat všemi silami. Budeme bránit legalitu republiky v plném nasazení," prohlásil v listu nedávný šéf české diplomacie.

Přehnané a nemístné, míní Sobotka

Výroky Schwarzenberga na adresu prezidenta Zemana odsoudila ČSSD. Její šéf Bohuslav Sobotka je pokládá za přehnané a jím uváděné historické paralely z dob nacismu a komunismu za nemístné, sdělil ČTK. Místopředseda strany Michal Hašek pak Schwarzenberga vyzval, aby přestal poškozovat pověst ČR a za své výroky se občanům a prezidentovi omluvil.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud chce šéf TOP 09 skutečně bránit "legalitu republiky", měl by podpořit návrh ČSSD na rozpuštění Sněmovny, míní Sobotka. I podle jeho názoru ale navržená prezidentská vláda postrádá politickou legitimitu, když byla sestavena bez ohledu na výsledek voleb a Sněmovnu.

Nelze rovněž souhlasit s výrokem prezidenta Zemana, který nedávno označil pojem ústavní zvyklost za "idiotský", dodal předseda ČSSD. Schwarzenbergova stranická kolegyně Helena Langšádlová v České televizi připustila, že výroky předsedy TOP 09 jsou "silnější, než by bylo v tuto chvíli vhodné". "Obecně je ale podle ní zkušenost taková, že i nedemokratické systémy se dostávají k moci mnohdy demokratickou cestou," dodala.

Podobné příměry jako Schwarzenberg pak používá i první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. V pátečním vydání deníku Právo v souvislosti se Zemanovým postupem uvedl, že také Klement Gottwald použil k převratu demokratickou ústavu, pouze ji vykládal jinak.

Autoři: ,

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...