13. ledna 2014 21:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dokud do mě Zeman kope, ví, že nejsem mrtvola, říká Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg | foto: ČTK

PRAHA "Zemana baví kopat," glosuje Karel Schwarzenberg nejnovější jízlivý výpad hlavy státu. Prezident Miloš Zeman se vypravil do Karlovarského kraje, kde šéfa opoziční TOP 09 přirovnal k politické mrtvole. "Už pana prezidenta neberu vážně," říká Schwarzenberg v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Prezident Miloš Zeman o vás na návštěvě Karlovarského kraje prohlásil, že vás nebude kvůli vízům rusky mluvících občanů "kritizovat, protože do mrtvol se nekope". Co tomu říkáte?

Co řekl Zeman v Karlovarském kraji

"Já nechci teď kritizovat bývalého ministra zahraničí, protože do mrtvol se nekope, ale na druhé straně jsem s potěšením vzal na vědomí, že současný ministr zahraničí Jan Kohout připravuje systém takzvaných multivíz," řekl prezident Miloš Zeman, když se zastupiteli kraje řešil vízovou povinnost pro rusky mluvící občany. (Více čtěte ZDE)

Tak za prvé: já jsem víza nezavedl, už tady byla. Za druhé: vnitřní část víz má na starosti ministerstvo vnitra, nikoliv ministerstvo zahraničí. Takže by bylo dobré - ale marné - požádat pana prezidenta, než něco říká, aby se nejdříve podrobně informoval. Ale holt někdy říká, co se mu zrovna hodí. Už to neberu vážně. Výroky pana prezidenta mě už nezajímají.

Lidovky.cz: Zodpovědnost za víza si nepřipouštíte?
Za víza krátké doby je zodpovědné ministerstvo zahraničí, za dlouhodobá ministerstvo vnitra. Ale to nebyla moje libovůle, ze strany ministerstva vnitra zde byly snahy si víza pohlídat. Z dobrých důvodů.

Lidovky.cz: Čím si vysvětlujete prezidentskou jízlivost?
Mě má ve zvláštní oblibě již od našeho souboje o prezidentství. Již dříve jsem neschválil jeho teorii, že prezident bude ministry rovnou jmenovat, nikoliv jen pověřovat. S tím jsem já srozuměn nebyl, ale dnes vidím, že ta situace stojí tak, jak chtěl pan prezident. Pan prezident nemá rád lidi, kteří se proti němu postaví.

Lidovky.cz: Takže to považujete pouze za dozvuk prezidentské volby?
Myslím, že dokud tady bude on i já, v politice, tak si čas od času kopne, no. Ono ho baví kopat. Když do mě kope, tak aspoň ví, že ještě nejsem mrtvola.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!