Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šéf severokorejské armády pohrozil Spojeným státům použitím síly. Důvodem jsou Trumpovy výroky

Svět

  16:36aktualizováno  16:57
Pchjongjang - Šéf severokorejské armády vyjádřil rozčarování nad prohlášením amerického prezidenta Donalda Trumpa o použití síly proti Pchjongjangu. Varoval, že jakýkoli americký úder vyvolá rychlou odvetnou reakci, informovala ve středu severokorejská média, která citovala agentura Reuters.

Kim Čong-un je vůdcem Korejské lidově demokratické republiky. foto: Reuters

Náčelník generálního štábu severokorejské armády Pak Čong-čon dodal, že ani vůdce KLDR Kim Čong-una „nepotěšily“ poznámky Donalda Trumpa, které šéf Bílého domu pronesl na summitu NATO v Londýně.

Trump v úterý řekl, že v severokorejského vůdce stále chová důvěru, ale poznamenal, že Kim „rád posílá do vzduchu rakety, že?“. „Pokud budeme muset použít sílu, uděláme to,“ dodal Trump.

Pak Čong-čon uvedl, že útok by pro Spojené státy byl „hrozná věc“ a Severní Korea by přijala „okamžité odpovídající kroky na jakékoli úrovni“, citovala šéfa severokorejské armády státní tisková agentura KCNA. „Rád bych vyjasnil jednu věc - použití ozbrojených sil není jen privilegiem Spojených států,“ dodal Pak.

Severní Korea odpálila další dvě střely. Dopadly do Japonského moře

KLDR během letošního roku provedla několik testů balistických raket krátkého doletu, a to navzdory rezolucím Rady bezpečnosti OSN, které jí zakazují vyvíjet balistické střely nebo jaderné zbraně.

KCNA na konci minulého týdne oznámila, že vůdce Kim Čong-un dohlížel na zkušební odpal „super velkého vícečetného odpalovacího raketového systému“. To byl krok, který analytici vnímali jako provokaci namířenou vůči Spojeným státům.

Autor: