Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Nejtěžší boje od dohody v Minsku. Separatisté na Donbasu spustili mohutnou ofenzivu

Svět

  15:27aktualizováno  16:58
KYJEV - Ruskými silami podporovaní separatisté zahájili ze svých pozic v okolí Doněcku intenzivní ostřelování pozic ukrajinské armády. Od středeční noci útočí těžkými zbraněmi na města Marjinka a Krasnohorivka a další oblasti frontové linie. Ukrajinští vojáci útoku čelí, ujistil armádní mluvčí Andrij Lysenko. Nejtěžší boje od podepsání únorového příměří v Minsku si vyžádaly nejméně sedmnáct životů.

Proruský vzbouřenec zaměřuje kulometem svůj cíl (předměstí separatisty ovládaného Doněcku). foto: ČTK

„Ve dvě hodiny ráno (středoevropského času) spustil nepřítel masivní ostřelování našich pozic v okolí Marjinky a Krasnohorivky. Střílí také z těžkých zbraní, používá tanky a dělostřelectvo,“ oznámil na středeční tiskové konferenci mluvčí ukrajinské armády Andrij Lysenko. Dodal, že pod palbou spojených separatistických a ruských sil se ocitla značná část oblasti západně od Doněcku, kterou kontrolují ukrajinské jednotky, ujistil však, že ukrajinským vojákům se útoky daří odrážet, uvedl server 24today.net.

Marjinku, která leží 27 kilometrů jihozápadně od Doněcku, se v noci na středu pokusil dobýt regiment o přibližně 1000 mužích, složený jak ze separatistických, tak z ruských jednotek, sdělil britské stanici Channel 5 armádní mluvčí Jevhen Sylkin. Ozbrojené síly vzbouřenců se podle něj soustředí rovněž v okolí Krasnohorivky severně od Marjinky. 

Další mohutné ostřelování Marjinky potvrdila ukrajinská armáda v 16:00 středoevropského času. 

The Kyiv Post s odvoláním na mluvčího ATO (antiteroristické operace - pozn. red.) potvrdil, že o oblast se skutečně svádí těžké boje. 

Ofenziva na východě Ukrajiny? Stoprocentní taktovka Moskvy, říká analytik

Příslušník ukrajinského praporu Kyjev 1 Jevgenij Dejdej na Facebooku ve středu ráno napsal, že „ve 4:50 (místního času - pozn. red.) začala silná dělostřelecká palba. Máme zraněné. Krasnohorivka a Marjinka v plamenech. Po celé délce frontové linie tvrdé boje. Separatisté se pokoušejí prorazit. Modlete se za naše kluky...“ 

Separatistická média zprávy o bitvě o Marjinku potvrzují, tvrdí však, že boje zahájila „provokace“ ze strany ukrajinské armády. Mluvčí samozvané Doněcké lidové republiky (DLR) Eduard Basurin dodal, že ukrajinské síly v noci ostřelovaly několik čtvrtí v Doněcku. 

Ruské rakety vypadají jak ohňostroje. Jenže zabíjejí, říká ukrajinský voják

Ukrajinská zpravodajská agentura Hromadske.tv s odvoláním na dobrovolného zdravotníka Armena Nikogosjana uvádí, že v bitvě o Marjinku utrpělo zranění již 25 ukrajinských vojáků, což však ukrajinská armáda vyvrací. Nikogosjan také tvrdí, že separatisté ostřelují Ukrajince raketovými systémy Grad. 

Nasazení dělostřelectva, které je v rozporu s minskými mírovými dohodami, přiznal i ukrajinský generální štáb. K tomto kroku se prý armáda rozhodla proto, aby zabránila ztrátám. O svém rozhodnutí prý Kyjev předem informoval Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). 

Kontrolní stanoviště ukrajinských sil na hranici s rebely ovládaným teritoriem byly kvůli středečním těžkým bojům uzavřeny, informoval The Kyiv Post. 

Ukrajinský ministr Arsenij Jaceňuk z mohutného útoku na pozice ukrajinské armády přímo obvinil Moskvu. „Včera Rusko zmařilo schůzku třístranné kontaktní skupiny (kontaktní skupina pro Donbas zasedá v Minsku, jejím úkolem je zajistit mírové řešení konfliktu - pozn. red.), dnes nařídilo svým teroristům, aby zahájili vojenskou operaci,“ citovala Jaceňuka agentura Interfax-Ukrajina.  

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov obvinil z odpovědnosti za zostření bojů Kyjev. „Nechci ani předpokládat, že se někdo snaží zmařit minské dohody, i když se občas zdálo, že v Kyjevě je takových lidí dost,“ řekl Lavrov. „Ti, kdo se snaží vyostřit vojenskou situaci na linii fronty - ať je to kdokoli - záměrně nebo mimoděk blokují pokrok v jednání o všech klíčových politických, hospodářských a humanitárních aspektech,“ dodal ministr.

K bojům u Marjinky se vyjádřil i Kreml. Prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov řekl, že novou konfrontaci vyprovokovala ukrajinská armáda.

Opačného názoru je americké ministerstvo zahraničí, které informace o „spojeném útoku ruských a separatistických sil“ rozhořčily. Mluvčí ministerstva Marie Harfová na tiskové konferenci ve Washingtonu řekla, že útoky na Marjinku jsou nepřijatelné a mohou přijít Rusko draho. „Rusko nese přímou odpovědnost za to, aby zabránilo těmto útokům a prosadilo příměří,“ uvedla mluvčí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!