Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hra na oliheň odráží bestiální společnost Jižní Koreje, zní z KLDR. V zemi za její sledování hrozí pokuty

Svět

  18:52
Současný hit Netflixu, seriál Hra na oliheň (Squid Game), odhaluje realitu jihokorejské kapitalistické kultury, kde „korupce a nemorální šmejdi jsou samozřejmostí“. Uvedl to v úterý severokorejský propagandistický web. Severokorejcům za sledování tohoto seriálu hrozí pokuty i vězení.

„Lidé si díky seriálu uvědomují smutnou realitu bestiální jihokorejské společnosti, v níž jsou lidské bytosti vystaveny extrémní konkurenci a v případě neúspěchu jsou vyhlazovány,“ píše se v kritickém článku.

Severokorejský web Arirang Meari citoval nejmenované jihokorejské filmové kritiky, podle nichž televizní seriál ukazuje „nerovnou společnost, kde se s chudými lidmi zachází jako se šachovými figurkami bohatých“.

Devítidílný thriller z dílny jihokorejského režiséra Dong-hyeok Hwanga se stal celosvětovou senzací. Seriál líčí příběh 456 lidí, kteří se nacházejí v životní tísni. Jde například o zadluženého otce, přeběhlici z KLDR či dělníka. Všichni soutěží v sérii dětských her, kde mohou vyhrát 45,6 miliardy wonů (827 milionů korun). Kdo prohraje, zemře, a to pro potěšení boháčů, kteří hru sledují a financují.

Vůdce Kim Čong-un volá po lepší domácí zábavě. Severní Korea proto zavedla tvrdé pokuty a případně i možnost vězení pro kohokoli, kdo bude přistižen při sledování jihokorejského seriálu. Trest hrozí i těm, kteří ze zmíněného pořadu převezmou způsob mluvy Jihokorejců.

Koncem loňského roku v KLDR zavedli nový rozsáhlý zákon, který může poslat občany této země až na patnáct let do vězeňského tábora za sledování jihokorejských médií.

Líbí se vám seriál Hra na oliheň?

celkem hlasů: 5736

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Ano3590
Neviděl(a) jsem a ani po tom netoužím1156
Ještě jsem neviděl(a), ale chystám se577
Ne413

Jihokorejská kultura je v Severní Koreji dlouhodobě terčem kritiky. V březnu web Arirang Meari uvedl, že hvězdy K-popu (hudební žánr vzniklý v Jižní Koreji) byly velkými společnostmi považovány za „otroky“ a žily na jihu „mizerným životem“.

V únoru 2020 proseverokorejské noviny se sídlem v Japonsku vychválily Oscary oceněný jihokorejský snímek Parazit a označily ho za mistrovské dílo, které „ostře odhalilo realitu“ rozdílu mezi bohatými a chudými v Jižní Koreji.

Autor:

Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu
Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu

Sdílejte příběhy o randění, sexu nebo lásce a vyhrajte dva lubrikační gely pjur WOMAN ve dvou variantách, které zaručí tu nejdivočejší noc....

Mohlo by vás zajímat