Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sestřelení letadla? Chybující separatisté a sofistikovaná ruská pomoc, míní politolog

USA

  11:15
PRAHA - Pád malajsijského letadla zřejmě nebyl nehodou. Kyjev a proruští separatisté se však i hodiny po tragédii nadále vzájemně obviňují, že stroj sestřelili. Je velice pravděpodobné, že za zřícením stojí proruští separatisté, říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz politický geograf Michael Romancov z Fakulty sociálních věd. Důkazem by mohly být příspěvky na sociálních sítích.

Ukrajinský novinář údajně vyfotil konvoj separatistů s protiletadlovým systémem. „Myslím, že v prostoru, kde obě strany manipulují s informacemi, tohle považovat za důkaz nelze, který by pomohl v současné chvíli situaci osvětlit. Nevíme, co na té fotografii je, kde byla pořízena. To důkaz není,“ upozorňuje však politolog Michael Romancov. foto: TwitterReprofoto

Lidovky.cz: Separatisté na sociálních sítích „oslavovali“, že sestřelili ukrajinské armádní letadlo. Když ale zjistili, že šlo o civilní letadlo, informace smazali (více čtěte ZDE.) Může to být důkaz toho, že za zřícením stroje stojí právě povstalci?
Já si myslím, že ano. Je to velice pravděpodobné, protože oni se v posledních dnech ocitli pod velkým tlakem ukrajinských ozbrojených sil. Mimo jiné i ze vzduchu, došlo tam k sestřelení vojenských letadel, jak bitevníku, tak letadla, které převáží zásoby a posily. Myslím, že jim byl dodán, a s největší pravděpodobností ruskou stranou, sofistikovanější prostředek na obranu proti vzdušným prostředkům, a nejspíš v důsledku chybné manipulace nebo lidské chyby došlo k sestřelení civilního letadla.

VÍCE K TÉMATU:

Lidovky.cz: Na internetu se také objevily snímky, na nichž je vidět kolona vojenských aut, která převážejí raketu země-vzduch. Lze i to považovat za důkaz?
Myslím, že v prostoru, kde obě strany manipulují s informacemi, tohle považovat za důkaz nelze, který by pomohl v současné chvíli situaci osvětlit. Nevíme, co na té fotografii je, kde byla pořízena. To důkaz není.

Lidovky.cz: Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že za sestřelením stojí Kyjev. Jeho argumentem je, že k útoku došlo nad ukrajinským územím. Může jeho verze obstát?
Tenhle argument vypadá na první pohled logicky, ale je naprosto hloupý. Vladimir Putin velice dobře ví, že Rusko podporuje ozbrojené povstání na části ukrajinského území, a že tedy ukrajinská vláda v tuto chvíli celé své území, tak jak ho známe, fyzicky nekontroluje. Včetně Krymu. Takže tvrdit, že letadlo spadlo na ukrajinské území, a proto je to na jejich odpovědnost, je nonsens.

Počet cestujících

Na palubě letadla se nacházelo 298 lidí: 283 pasažérů a 15 členů posádky.

Národnosti cestujících:

 • nizozemská 189
 • malajsijská 44 (včetně 15členné posádky)
 • australská 27
 • indonéská 12
 • britská 9
 • německá 4
 • belgická 4
 • filipínská 3
 • kanadská 1
 • novozélandská 1
 • neověřená 4

Lidovky.cz: Co sestřelení stroje může znamenat pro vývoj konfliktu na Ukrajině? Co všechno se teď může odehrávat, můžete nastínit nějaké scénáře?
Faktická připomínka číslo jedna: ten konflikt se tímto stal mezinárodním. A to nejen z hlediska mediálního pokrytí, ale z hlediska toho, že tam zemřely desítky cizích státních příslušníků. Mezi mrtvými jsou Australané, Američané, Britové, Francouzi, Holanďané, Malajci a další. Teď je to tedy mezinárodní záležitost.

Věc druhá: doufejme, že se ke všem těmto státům přidá i zbytek mezinárodního společenství, protože sestřelit civilní letadlo je považováno za mezinárodní zločin. Státy by teď měly vyvinout takový tlak na Rusko, že přeruší svou pomoc povstalcům. Budeme svědky ukončení fyzické fáze konfliktu. A dojde k jednání. Budou komplikovaná a složitá, ale přestanou umírat lidé.

Lidovky.cz: Existuje ještě nějaký další možný scénář?
Putin a spol. budou i nadále tvrdit, že za to nemohou. A budou se dál stavět proti celému světu. V tom případě se Rusko dostane ještě pod tvrdší sankce, a situace nebude dobrá ani na východní Ukrajině, kde budou nadále umírat lidé, ani ve vztazích mezi Západem a dalšími zeměmi s Ruskem. To samozřejmě není dobré, ale historicky už i takové situace nastaly.

Lidovky.cz: Jak na to teď budou reagovat Spojené státy?
Spojené státy mají povinnost optikou jejich zákonů vyšetřovat smrt každého amerického občana. Budeme svědky intenzivního zapojení amerických orgánů. Předpokládám, že jak přímo na území, kde k tragédii došlo, tak v diplomatických a jiných aktivitách. Prezident Obama už začal vyvíjet intenzivnější větší tlak na Vladimira Putina. Celkem jednoznačně vidíme, koho Washington považuje v tomto ohledu ne za viníka, ale za někoho, kdo do té situace může něco vnést.  

Sestřelená civilní letadla v historii

 •  1988: Americká námořní válečná loď v Perském zálivu vystřelila na íránské dopravní letadlo, které letělo do Dubaje.
 • Při útoku zahynulo téměř 300 lidí, Írán ho popsal jako „barbarský masakr“ a slíbil, že po něm „pomstí krev mučedníků“.
 • 6 měsíců poté zabili teroristé 270 lidí při teroristickém bombovém útoku známým jako tzv. „Aféra Lockerbie“.
 • 1983: Civilní jihokorejské letadlo se v důsledku chyb posádky odchýlilo od pravidelné trasy.
 • Vletělo do sovětského vzdušného prostoru, kde ho nad mořem sestřelia ruská stíhačka.
 • Zahynulo při něm 269 osob.