Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Minimálně jednu oběť na životě si vyžádaly další záplavy v Itálii. Nejhůře je na tom sever, dále pak Benátsko

Svět

  18:34
Řím - Sever Itálie v sobotu opět zasáhly silné deště a záplavy, které si na severovýchodě země vyžádaly jednu oběť. Další člověk se v důsledku záplav pohřešuje, uvedla agentura ANSA. Zaplavena byla opět skoro třetina Benátek, které minulý měsíc zasáhly nejhorší povodně za posledních 50 let. Podle televize Rai se výrazně zvýšila i hladina jezera Como.

Záchranáři v obci San Gavino Monreale foto: Reuters

Obzvláště kritická je situace v regionu Ligurie na severozápadě, kde bouři provázel silný vítr o rychlosti až 120 kilometrů v hodině. Ve Ventimiglii na hranicích s Francií byly až sedmimetrové vlny. Předseda regionu Giovanni Toti vyzval obyvatele, aby pokud možno nevycházeli ze svých domovů. V okolí přístavního města Imperia muselo být kvůli nebezpečí sesuvu půdy evakuováno několik rodin.

Záplavy dále sužují Itálii. U Savony se zřítil 30metrový dálniční most, jih Francie hlásí čtyři mrtvé

Pro celou Ligurii od soboty platí nejvyšší stupeň nebezpečí. Hasiči už museli zasahovat u desítek případů, kdy například vyprošťovali auta, odstraňovali následky sesuvů a čerpali vodu ze zatopených prostor.

Ligurii sužovaly záplavy naposledy před necelým měsícem. Úřady musely tehdy uzavřít část dálnice, která spojuje Janov a Nice, a poblíž Savony se zřítil viadukt na dálnici A6 spojující Savonu s Turínem.

Prudké srážky zasáhly v sobotu také Lombardii a region Furlánsko-Julské Benátsko, kde zemřel řidič, jehož auto strhl proud vody. U Florencie úřady pátrají po motocyklistovi, jehož strhl proud do řeky.

Benátky opět mizí pod vodou

Benátky postihla třetí povodňová vlna během posledního týdne, záplavy hlásí celá Itálie

Voda v sobotu zaplavila také skoro třetinu Benátek, když ráno dosáhla úrovně 120 centimetrů nad normální hladinu moře. V neděli a pondělí se očekává opět vysoká voda, až 130 centimetrů nad obvyklou úroveň moře.

Benátky se přitom ještě nevzpamatovaly z rekordních záplav z poloviny listopadu, kdy takzvaná acqua alta (vysoká voda) při přílivu dosáhla až 1,87 metru. Zaplavena byla i významná památka bazilika svatého Marka a na stejnojmenném náměstí bylo přes metr vody. Benátky zažívají od podzimu do jara záplavy poměrně často, ty z minulého měsíce ale byly nejhorší od roku 1966.

Frontální systém, který nepříznivé počasí na sever Itálie přinesl, se teď přesouvá k jihu a podle meteorologů přetrvá do pondělí. Záplavy a silný vítr už zasáhly i Řím a jihoitalskou Kampánii.

Autor: