Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Minimálně jednu oběť na životě si vyžádaly další záplavy v Itálii. Nejhůře je na tom sever, dále pak Benátsko

Svět

  18:34
Řím - Sever Itálie v sobotu opět zasáhly silné deště a záplavy, které si na severovýchodě země vyžádaly jednu oběť. Další člověk se v důsledku záplav pohřešuje, uvedla agentura ANSA. Zaplavena byla opět skoro třetina Benátek, které minulý měsíc zasáhly nejhorší povodně za posledních 50 let. Podle televize Rai se výrazně zvýšila i hladina jezera Como.

Záchranáři v obci San Gavino Monreale foto: Reuters

Obzvláště kritická je situace v regionu Ligurie na severozápadě, kde bouři provázel silný vítr o rychlosti až 120 kilometrů v hodině. Ve Ventimiglii na hranicích s Francií byly až sedmimetrové vlny. Předseda regionu Giovanni Toti vyzval obyvatele, aby pokud možno nevycházeli ze svých domovů. V okolí přístavního města Imperia muselo být kvůli nebezpečí sesuvu půdy evakuováno několik rodin.

Pro celou Ligurii od soboty platí nejvyšší stupeň nebezpečí. Hasiči už museli zasahovat u desítek případů, kdy například vyprošťovali auta, odstraňovali následky sesuvů a čerpali vodu ze zatopených prostor.

Ligurii sužovaly záplavy naposledy před necelým měsícem. Úřady musely tehdy uzavřít část dálnice, která spojuje Janov a Nice, a poblíž Savony se zřítil viadukt na dálnici A6 spojující Savonu s Turínem.

Prudké srážky zasáhly v sobotu také Lombardii a region Furlánsko-Julské Benátsko, kde zemřel řidič, jehož auto strhl proud vody. U Florencie úřady pátrají po motocyklistovi, jehož strhl proud do řeky.

Benátky opět mizí pod vodou

Voda v sobotu zaplavila také skoro třetinu Benátek, když ráno dosáhla úrovně 120 centimetrů nad normální hladinu moře. V neděli a pondělí se očekává opět vysoká voda, až 130 centimetrů nad obvyklou úroveň moře.

Benátky se přitom ještě nevzpamatovaly z rekordních záplav z poloviny listopadu, kdy takzvaná acqua alta (vysoká voda) při přílivu dosáhla až 1,87 metru. Zaplavena byla i významná památka bazilika svatého Marka a na stejnojmenném náměstí bylo přes metr vody. Benátky zažívají od podzimu do jara záplavy poměrně často, ty z minulého měsíce ale byly nejhorší od roku 1966.

Frontální systém, který nepříznivé počasí na sever Itálie přinesl, se teď přesouvá k jihu a podle meteorologů přetrvá do pondělí. Záplavy a silný vítr už zasáhly i Řím a jihoitalskou Kampánii.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat