Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Shell přiznal ropnou skvrnu. Zmizí sama, tvrdí

Svět

  15:47
LONDÝN - Z potrubí u jedné z těžebních plošin britsko-nizozemského koncernu Royal Dutch Shell v Severním moři uniklo větší množství ropy. Na hladině se pohybuje ropná skvrna o délce 31 kilometrů a maximální šířce 4,3 kilometru.

Logo ropného koncernu Shell foto: Reuters

"Vycházíme z toho, že se ropa rozplyne přirozenou cestou působením aktivity vln a nezasáhne žádnou z pláží," stojí v prohlášení.

K objemu uniklé ropy se ale Shell dosud konkrétněji nevyjádřil, označil ho pouze za "relativně bezvýznamný". Tímto postojem vyvolává hněv a kritiku ochránců životního prostředí, kteří žádají přesnější informace.

Ropa se prý rozplyne sama
Netěsnost byla zjištěna tento týden mezi vrtem a těžební plošinou Gannet Alpha asi 180 kilometrů východně od Aberdeenu na pobřeží Skotska. Shell vyslal k zjištění rozsahu problému dálkově řízenou ponorku s robotem. Vrt byl údajně uzavřen a únik je podle ropné společnosti už "pod kontrolou".

Poškozená plošina se nachází přibližně 180 km od Aberdeenu.

"Musíme si uvědomit, že minulý rok do Mexického zálivu uniklo půl milionu tun černého zlata, zatímco nyní se jedná jen o sto tun. Nicméně únik ropy je vážným problémem a budeme se jím se vší vážností zabývat", citovala premiéra Alexwe Salmonda BBC.  

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat