Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Shell přiznal ropnou skvrnu. Zmizí sama, tvrdí

Svět

  15:47
LONDÝN - Z potrubí u jedné z těžebních plošin britsko-nizozemského koncernu Royal Dutch Shell v Severním moři uniklo větší množství ropy. Na hladině se pohybuje ropná skvrna o délce 31 kilometrů a maximální šířce 4,3 kilometru.

Logo ropného koncernu Shell foto: Reuters

"Vycházíme z toho, že se ropa rozplyne přirozenou cestou působením aktivity vln a nezasáhne žádnou z pláží," stojí v prohlášení.

K objemu uniklé ropy se ale Shell dosud konkrétněji nevyjádřil, označil ho pouze za "relativně bezvýznamný". Tímto postojem vyvolává hněv a kritiku ochránců životního prostředí, kteří žádají přesnější informace.

Ropa se prý rozplyne sama
Netěsnost byla zjištěna tento týden mezi vrtem a těžební plošinou Gannet Alpha asi 180 kilometrů východně od Aberdeenu na pobřeží Skotska. Shell vyslal k zjištění rozsahu problému dálkově řízenou ponorku s robotem. Vrt byl údajně uzavřen a únik je podle ropné společnosti už "pod kontrolou".

Poškozená plošina se nachází přibližně 180 km od Aberdeenu.

"Musíme si uvědomit, že minulý rok do Mexického zálivu uniklo půl milionu tun černého zlata, zatímco nyní se jedná jen o sto tun. Nicméně únik ropy je vážným problémem a budeme se jím se vší vážností zabývat", citovala premiéra Alexwe Salmonda BBC.  

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!