Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Svět

Pohotová hospodyňka vyfotila nervák na mostě, dostala za to Pulitzera

Záchrana na Pit River Bridge. Virginia Schauová za svoji fotografii dramatické nehody dostala v roce 1954 Pulitzerovu cenu. foto: Virginia Schauová ČTK

Stala se první ženou ověnčenou Pulitzerovou cenou, přitom vůbec nebyla profesionální fotografkou. Snímek dramatické záchrany řidiče havarovaného kamionu pořídila Virginia Schauová na poslední dvě volná políčka kinofilmu. Její příběh čtěte v dalším díle seriálu Slavné fotografie.
  0:10

„Jsem ten typ člověka, který si na výlet vždy bere fotoaparát, ale nikdy nic nevyfotí,“ říkala o sobě Virginia Schauová. Onoho květnového dne v roce 1953 si ovšem mohla gratulovat, že si svůj laciný přístroj Kodak Brownie přibalila na cestu.

Bylo jí devětatřicet let a načínala druhou, šťastnější kapitolu svého života. První muž zahynul v bojích s Japonci na Filipínách, Virginia si čtyři roky po válce vzala veterána Waltera Schaua a společně se přestěhovali na sever Kalifornie. On pracoval jako účetní u ropné společnosti Standard Oil, ona byla ženou v domácnosti.

Onoho osudového dne se rozhodli, že si společně s jejími rodiči vyrazí na ryby k řece Sacramento. Cesta je vedla po mezistátní dálnici Interstate 5 přes Pit River Bridge, kilometr dlouhý most přes vodní nádrž Shasta Lake. Když se k němu blížili, všimli si, že kamion s ovocem a zeleninou, který jel před nimi, se na vozovce chová víc než podivně.

Slavné fotografie

Ve chvíli, kdy jeho řidič vjel na most, ztratil nad řízením zcela kontrolu a nákladní automobil prorazil zábradlí. Zatímco kabina visela dolů asi dvanáct metrů nad vodní hladinou, zadek náklaďáku se zasekl na mostě. Řidič i jeho pomocník byli v kabině, která pomalu začínala doutnat...

Walter Schau v tu chvíli vyskočil z auta, zastavil dopravu, sehnal kus provazu a spolu s ostatními motoristy spěchal nešťastníkům na pomoc. Zatímco ho ostatní drželi za nohy, spustil jim provaz. Nejdříve vytáhl závozníka, pak se do hořící kabiny sám spustil a zachránil i řidiče, který byl napůl v bezvědomí. Ve chvíli, kdy byli všichni v bezpečí na mostě, se hořící kabina zřítila do řeky.

Stejnou duchapřítomnost jako její manžel projevila i Virginia Schauová. Rychle vytáhla z auta fotoaparát, který jí před časem darovala její sestra. Byla v něm poslední dvě políčka filmu, ten byl navíc už rok prošlý. Vyběhla na kopec vpravo od silnice, odkud měla výhled na drama jako na dlani, a exponovala poslední dvě políčka filmu.

O něco později ji její otec upozornil na fotografickou soutěž, kterou pořádal místní deník Sacramento Bee. Schauová se přihlásila a vyhrála – kromě pochvaly za nejlepší snímek týdne dostala i deset dolarů. Ale tím její fotografická sláva teprve začala.

Fotky muže visícího na laně vysoko nad vodami nádrže si všimli fotoeditoři agentury AP a poslali ji do světa. Přesně rok po nehodě za ni Schauová dostala Pulitzerovu cenu. A k tomu tisíc dolarů, z nichž uhradila účet z porodnice po narození svého prvního syna.

Hospodyňka z Kalifornie se tak stala první oceněnou ženou v historii nejprestižnější novinářské ceny na světě. Nikoliv však prvním amatérským fotografem – tím se o osm let dříve stal student Arnold Hardy, který v Atlantě vyfotil ohnivou zkázu hotelu Winecoff.

Při jednom z nejhorších požárů v dějinách USA v prosinci 1946 zahynulo 119 lidí. Hardy tehdy cestou z taneční zábavy zaslechl hasičské sirény, zavolal na stanici, představil se jako novinář a zeptal se, kde hoří. Když dorazil na místo, viděl zoufalé hosty skákající z patnáctipatrového hotelu.

Požár hotelu Winecoff. Student Arnold Hardy se díky fotkám tragédie v Atlantě...

Majitel se sice v reklamních tiskovinách chlubil, že jeho zařízení je kompletně ohnivzdorné, nemělo však žádné únikové východy. Hasičské žebříky dosáhly jen do osmého patra a záchranné sítě se pod tíhou lidí skákajících z vyšších pater trhaly.

Neštěstí zásadně přispělo k zásadní reformě stavebních předpisů ve Spojených státech. Arnold Hardy na místě pořídil celou sérii fotek, tři z nich druhý den prodal za tří sta dolarů agentuře AP. Štěstí v neštěstí měla i letící dívka na snímku, za který získal Pulitzera – zlámala si snad všechny kosti v těle, ale přežila.

Slavné fotografie

Autor: