Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

17:33
ODBORNÍCI ČEKAJÍ DALŠÍ DISKUSI „Myslím, že nejpravděpodobněji můžeme čekat další diskuse mezi Londýnem a EU, s tím, že britská strana bude chtít určité doladění některých aspektů ve stávající dohodě,“ míní Aarti Shankarová z londýnského thinktanku Open Europe.

Podle analytika Zuleega ovšem jednotu EU27 ohrozí už samotný brexit bez dohody. Jejich ekonomiky nebudou zasaženy všechny stejně, praktické dopady chaotického brexitu budou na různé země různě silné.
17:15
HLASOVÁNÍ O NEDŮVĚŘE Premiérku Theresu Mayovou dnes ve 20:00 SEČ čeká další hlasování, tentokrát o nedůvěře vlády. Mayová musela naposledy obhajovat svou pozici v prosinci, kdy se v parlamentu debatovalo o její roli předsedy Konzervativní strany. Očekává se, že současná vláda však získá důvěru, jelikož konzervativci i koaliční unionisté ohlásili podporu premiérce.
16:58

„(Volby) by prohloubily rozdělení země ve chvíli, kdy potřebujeme být jednotní, vyvolaly by chaos, když potřebujeme jistotu, a způsobily by zpoždění (brexitu), když se potřebujeme pohnout vpřed," řekla dnes před poslanci v parlamentu ministerská předsedkyně Theresa Mayová

  • Premiérka Mayová v parlamentu neuspěla. Po hlasování požádala, aby opozice...

    Premiérka Mayová v parlamentu neuspěla. Po hlasování požádala, aby opozice vyvolala hlasování o důvěře vládě. / Autor: Reuters

16:27
Obchodování na světových finančních trzích je po hlasování o brexitu klidné. Důvodem je podle analytiků fakt, že nepřijetí dohody o brexitu v britském parlamentu bylo očekávané a politici zatím nepřišli s žádným nový plánem, které by trhy vyhodnotily jedním či druhým směrem.
16:00
Takzvaný tvrdý brexit by měl výrazný vliv na všechny sektory britské ekonomiky a potenciálně by vystoupení Británie z Evropské unie bez rámcové smlouvy mohlo mít dopad až na 40 000 Čechů pracujících v této zemi. Ovlivněno by bylo i 8000 britských občanů zaměstnaných v Česku. Prohlásil to prezident asociace center sdílených služeb ABSL Jonathan Appleton.
15:44

Bývalý britský ministerský předseda David Cameron dnes zopakoval, že nelituje vypsání referenda o setrvání země v Evropské unii v roce 2016. V rozhovoru s reportérem BBC, který jej oslovil, když šel expremiér běhat, ale Cameron dodal, že hluboce lituje výsledku plebiscitu. Své nástupkyni Therese Mayové vyjádřil podporu, dnešní hlasování o nedůvěře v dolní komoře parlamentu podle něj premiérka ustojí.

  • David Cameron na finále Wimbledonu.

    David Cameron na finále Wimbledonu. / Autor: Reuters

15:19
Pokud jednání s oponenty brexitové dohody přinesou ovoce, vláda výsledek představí EU, řekla Mayová. Předčasné volby jsou podle ní nejhorší možností.
14:42
Lídr opozice Jeremy Corbyn požádal o opravu záznamu z úterního jednání, kdy řekl, že odmítnutí brexitové dohody je největší porážkou vlády v parlamentu od 20. let minulého století. Ve skutečnosti to podle něj byla "největší porážka v historii naší demokracie".
14:40
Konzervativní poslanec Ken Clarke, který je zastáncem setrvání Británie v EU, premiérku vyzval, aby změnila svou brexitovou politiku. Naději na většinovou podporu v parlamentu podle něj má jen plán, který vyloučí neřízený brexit, bude usilovat o odložení termínu odchodu z EU a o setrvání v celní unii.
14:14
„Pokud nechcete brexit bez dohody, musíte zajistit, že budete mít dohodu,“ řekla dnes premiérka Mayová. Podle ní existují jen dva způsoby, jak se divokému odchodu Británie z EU vyhnout. „Prvním je souhlasit s dohodou, druhým je zrušit článek 50,“ řekla premiérka s odkazem na článek lisabonské smlouvy, jehož aktivací formálně začal proces odchodu z EU.
13:33
Vyhnout se neřízenému brexitu bez dohody lze schválením dohody nebo zrušením brexitu, uvedla premiérka Mayová v parlamentu. Tato vláda nikdy brexit nezruší, dodala.
13:19
Mezitím ve sněmovně skotští poslanci žádají nové referendum.
13:17

Někdejší šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) a jedna z tváří britského referenda o brexitu Nigel Farage europoslaneckým kolegům řekl, že Británie je nyní v pozici, v jaké ji EU chtěla po dvouletém vyjednávání mít. Pokud se podle něj Londýn rozhodne odchod z EU odložit, je možné, že UKIP se zúčastní květnových voleb do Evropského parlamentu.

  • Nigel Farage, bývalý předseda euroskeptické UKIP.

    Nigel Farage, bývalý předseda euroskeptické UKIP. / Autor: Reuters

13:04
Důležité
V Dolní sněmovně britského parlamentu právě probíhají interpelace premiérky Theresy Mayové. Ta právě odsoudila teroristické útoky v Keni. Premiérka se následně omluvila z odpoledního zasedání kvůli pracovním schůzkám.
13:02
„Je to věc, která sama o sobě bude na britské politické scéně vnímána s velkými emocemi. Zastánci odchodu to budou vnímat jako snahu brexit nakonec neuskutečnit," doplnil Kruliš.
12:50
Podle odborníka z Asociace pro mezinárodní otázky Kruliše měla Mayová těžký úkol, neboť je britská politická scéna roztříštěná. Měla však při jednáních více reflektovat požadavky jednotlivých poslanců a snažit se více budovat podporu uvnitř parlamentu. Premiérka se soustředila na vytvoření dohody, jež je podle jejího názoru pro Británii nejlepší s ohledem na to, co byla EU ochotná nabídnout.
12:22
Neúspěch je důsledkem krize britské politické scény, míní politolog Petr Kaniok z brněnské Masarykovy univerzity. Podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky Kryštofa Kruliše se premiérka Theresa Mayová soustředila více na udržení jednoty uvnitř vlády než na snahu budovat podporu v parlamentu.
12:20
Kancléřka Angela Merkelová zdůraznila, že je nutné dál usilovat o spořádaný brexit, i když Německo je připraveno také na opačnou variantu. Na neřízený brexit se kromě Německa a Francie podle dnešního vyjádření intenzivněji chystá mimo jiné Itálie, Španělsko či Nizozemsko.
12:17
Hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier připustil, že EU může diskutovat o nové podobě dohody, pokud ovšem Britové ustoupí od svých dosavadních postojů.
12:01
O zrychleném schvalování vládního návrhu zákona, který má zajistit ochranu Britů žijících v Česku v případě odchodu Velké Británie z EU bez dohody, bude ve čtvrtek dopoledne na ministerstvu vnitra jednat vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se zástupci všech sněmovních stran.<\p> Část z nich před schůzkou uvedla, že vládní návrh podpoří. Přejí si, aby podobná pravidla pro Čechy žijící v Británii přijali tamní zákonodárci. Zástupci některých stran se chtějí rozhodnout až na základě debaty.