Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slovenská policie mu dala do batohu bombu, Irové ho pak zatkli

Svět

  21:11aktualizováno  6. ledna 11:18
DUBLIN/BRATISLAVA - Kvůli 90 gramům trhaviny hexogen (RDX) zatkla na půl dne irská policie Slováka žijícího v Dublinu. Výbušnina se ale do Irska dostala v důsledku nevydařené bezpečnostní akce slovenských bezpečnostních složek. Irsko chce detailní vysvětlení incidentu, prý hrozila katastrofa. Výbušnina byla podle dnešního irského vyjádření dostatečně silná na to, aby zničila letadlo.
Slovenská policie (ilustrační foto)

Slovenská policie (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Irské úřady zalarmovala slovenská policie a přiznala se k ne příliš úspěšné akci, která proběhla v sobotu na bratislavském letišti. Slovenská policie v rámci preventivní akce podstrčila osmi nic netušícím lidem čekajícím na odlet do batohů výbušniny. Účelem bylo tyto výbušniny při kontrolách najít.

V sedmi případech se to podařilo, v osmém ne. Devětačtyřicetiletý slovenský automechanik, který dlouhodobě pracuje v Irsku, se vrátil z vánoční dovolené do Dublinu s 90 gramy RDX bez toho, že by o tom věděl.

Slovenské úřady poté informovaly irskou policii, která poté muže v jeho bytě zatkla. Podle irské rozhlasové a televizní společnosti RTÉ se kvůli nepodařené akci slovenské policie muselo evakuovat několik domů a úřadů. Na hodinu a půl byly také uzavřené dvě ulice.

Proti muži, který byl tři hodiny vyslýchán, nebylo vzneseno žádné obvinění a irští odborníci na výbušniny ujistili, že bezpečnost leteckého provozu nebyla nijak ohrožena, napsala agentura AP.

Je to neuvěřitelný přehmat, zuří Irové
Podle irské televize RTÉ byl irský ministr spravedlnosti Dermot Ahern velmi znepokojen tím, že slovenské úřady o věci informovaly irské partnery s třídenním zpožděním. Záležitost se má dál řešit diplomatickou cestou.

Irské vládní úřady očekávají detailní vysvětlení nepovedené slovenské policejní prověrky. Podle dublinských bezpečnostních expertů mohl případ skončit katastrofou.

"Kdyby něco takového bouchlo, způsobilo by to vážné škody, v letadle by to pozabíjelo pasažéry. Je to neuvěřitelný přehmat," komentoval akci slovenských policistů pracovník irské policie. Podle irského tisku podobné testy provádějí i tamní bezpečnostní orgány, nikdy však do ní nezapojují neinformované cestující.

Na incidentu má podle Slováků podíl i Irsko

Incident způsobilo podle slovenské strany i pochybení pracovníků dublinského letiště. Bratislavský list Nový Čas dnes na svých internetových stránkách otiskl vyjádření šéfa slovenské pohraniční a cizinecké policie Tibora Maka, podle něhož měla být výbušnina v Dublinu odhalena.

"Velmi nás mrzí, že dobrá snaha o prověrku bezpečnosti civilní letecké dopravy dopadla takto negativně," uvedl Mako. "Na incidentu mají podíl i bezpečnostní pracovníci dublinského letiště, kteří vzorek výbušniny nenašli ani při přesné identifikaci zavazadla. Přitom cestující na svá zavazadla na letišti čekali téměř hodinu." Irské orgány však upozorňují na to, že prakticky žádné mezinárodní letiště na světě nekontroluje cestující, kteří do země přilétají. Předmětem stále pečlivějších kontrol jsou naopak pasažéři při odletu.

Mako ve vyjádření pro Nový Čas upřesnil, že k pochybení došlo v Popradu při zkoušce policejních psů. Příslušného psovoda, který při bezpečnostním testu na popradském letišti pochybil, prý čeká disciplinární trest.

"Takovéto prověrky psů při vyhledávání výbušnin se běžně dělají všude na světě," poznamenal Mako. Dodal, že balíček plastické trhaviny nebyl vložen do kufru, ale "připojen k ruksaku" cestujícího. Slovenská strana se podle něj omluvila jak irským orgánům, tak cestujícímu a jeho rodině.


Informace o nepovedené prověrce, jak je uvádí irská a slovenská strana, se nadále liší. Zatímco podle zpráv z Dublinu mělo být do bezpečnostního testu zapojeno osm cestujících, slovenské zdroje hovoří o dvou. Irové tvrdí, že neodhalená výbušnina RDX vážila 90 gramů, podle slovenské strany to bylo jen deset gramů. Hlavní nesrovnalost se týká výměny informací - slovenská policie údajně informovala dublinské letiště ještě během sobotního letu společnosti Danube Wings z Popradu do Dublinu. Irové trvají na tom, že informaci dostali až v úterý.

RDX je tříštivá trhavina, která se mezi výbušninami řadí k nejsilnějším. Svou trhavou silou překonává i trinitrotoluen.

Autoři: ,

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...