Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Fico je mimo ohrožení. Pellegrini: Na hovor o uklidnění situace nedozrál čas

Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová a nově zvolený prezident Peter Pellegrini při společném prohlášení (16. května 2024) foto: ČTK

Na jednání stran k uklidnění situace na Slovensku patrně nedozrál čas, uvedl zvolený prezident Peter Pellegrini. Se stávající prezidentkou Zuzanou Čaputovou navrhovali schůzku na úterý, ta se ale zřejmě neuskuteční. Slovenský premiér Robert Fico, který je po středečním postřelení atentátníkem hospitalizován, je mimo ohrožení života. Jeho stav je ale vážný, informovala nemocnice.
  11:30aktualizováno  11:59

„Poslední dny a tiskové konference nám ukázaly, že někteří politici jednoduše nejsou schopni základní sebereflexe ani po takovéto tragédii. Jakoby nepochopili, že právě jejich dosavadní kroky, vyjádření a nechutné útoky, nikoliv na konkurenční politické myšlenky, ale na jejich nositele, zásadně přispěly k napětí v naší společnosti,“ napsal Pellegrini v prohlášení a naznačil tak, že úterní jednání slovenských politických stran k uklidnění situace v zemi patrně nebude.

Ficova strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) i vládní Slovenská národní strana (SNS) se dosud k účasti na jednání stavěly spíše vyhýbavě, opozice ji potvrdila. Další slovní přestřelku politiků mezitím vyvolala sobotní výzva opozičního hnutí Slovensko expremiéra Igora Matoviče, aby ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok v souvislosti se středečním postřelením premiéra atentátníkem rezignoval.

Vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák, který je blízkým Ficovým spolupracovníkem a který po Ficově hospitalizaci převzal ve vládě roli jejího lídra, uznal potřebu smíru a vzájemného respektu ve společnosti. Cesta k tomu podle něj ale nevede přes falešnou politickou korektnost.

Opoziční strany po atentátu spíše vyzývaly k uklidnění situace. V sobotu ale Matovič na tiskové konferenci vybídl ministra vnitra k rezignaci. To vyvolalo další vlnu slovních přestřelek mezi politiky.

Fica čeká dlouhá rekonvalescence

Zástupce nemocnice v Banské Bystrici, kde postřelený Fico leží, mezitím v neděli novináře informoval, že premiér je mimo ohrožení života. Jeho stav je ale podle něj vážný, rekonvalescence si proto vyžádá dlouhou dobu.

„Nadále je umístěn na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Pozitivní prognóza, o které poslední tři dny hovoříme, je před námi. Nebudeme ho převážet z nemocnice, v této chvíli nejsme na stupni vítězů,“ doplnil na tiskové konferenci ministr obrany Kaliňák.

Podle dřívějších informací slovenských médií byla zvažována i možnost, že by Fico byl z Banské Bystrice převezen do Bratislavy. Právě ve slovenské metropoli politik bydlí.

Fico po atentátu podstoupil pětihodinovou operaci ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici. V pátek mu pak lékaři při dalším zákroku odstranili odumřelou tkáň ze střelných zranění, které ministerský předseda utrpěl.

Útočníka, jenž na Fica střílel po výjezdním jednání vlády v Handlové, poslal v sobotu soud do vazby. Střelci, kterým je podle slovenských médií 71letý spisovatel a aktivista Juraj C., za pokus o vraždu hrozí 25 let vězení nebo doživotí.

Autoři: ,