Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fico je při vědomí, odebrali mu odumřelou tkáň. Čeká ho další operace

Svět

  13:46aktualizováno  16:06
Slovenský premiér Robert Fico je při vědomí, v závažném, ale stabilizovaném stavu, řekla šéfka banskobystrické nemocnice. Podstoupil CT vyšetření, lékaři mu také vyčistili ránu a odstranili odumřelou tkáň. Ministr obrany Robert Kaliňák řekl, že Fico podstoupil další operaci. Potrvá několik dnů, než bude jasné, jak se jeho stav vyvíjí.

Šéfka nemocnice v Banské Bystrici Miriam Lapuníková uvedla, že pacient je při vědomí a jeho stav je stabilizovaný, ale nadále vážný. Briefingu se zúčastnil i Kaliňák, podle nějž potrvá několik dnů, než bude jasné, jak se Ficův zdravotní stav vyvíjí a zda bude možný jeho převoz.

„Mám lepší náladu, protože vidím progres,“ sdělil podle portálu Sme s tím, že se při pátečním chirurgickém zákroku ukázalo, že první operace dopadla dobře. „Je při vědomí, může mluvit,“ řekl také Kaliňák.

Fico zůstává na jednotce intenzivní péče. Podrobnosti o zdravotním stavu ministerského předsedy úřad vlády nesdělil. Pouze uvedl, že další informace budou veřejnosti poskytnuty, „až to situace umožní“. List Denník N napsal, že podle jeho zdrojů Fico, jehož útočník ve středu v Handlové několikrát postřelil, absolvoval CT vyšetření, které prý dopadlo dobře.

Nemocnice v pátek napsala, že jakoukoliv komunikaci o zdravotním stavu premiéra koordinuje s úřadem vlády. Z dřívějších informací vyplývá, že o další léčbě postřeleného politika a o jeho případném převozu do Bratislavy by mělo rozhodnout lékařské konzilium v pondělí.

Fico po atentátu prodělal pětihodinovou operaci. Útočník při incidentu vystřelil pět ran. Kaliňák ve čtvrtek hovořil o čtyřech střelných poraněních, v médiích byla také informace, že z pěti vypálených ran Fica trefily tři.

Úřad slovenské vlády v pátečním prohlášení kromě stručné informace o Ficovi vybídl média, politiky a veřejnost, aby vycházeli z oficiálních informací a ověřovali fakta. Tvrdil, že média po čtvrteční tiskové konferenci členů vlády a zástupců bezpečnostních složek zveřejnila nesprávné informace.

Nesprávná či lživá stanoviska a postoje podle úřadu vlády nepřispívají k uklidnění situace v zemi. Média úřad také vyzval k omezení diskuse na webových stránkách a sociálních sítích. Vícero slovenských zpravodajských portálů už k článkům o Ficovi a o atentátu diskusi čtenářů neumožňují.

Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok uvedl, že policie vyšetřuje zhruba čtyřicet případů šíření nenávisti na sociálních sítích a zasahovala v pěti případech. „Nejde o žádnou srandu, když někdo napíše na sociálním profilu nebo veřejně se vyjádří, že atentátník měl dokončit vraždu premiéra. Ponesou odpovědnost za své kroky,“ uvedl.

Útok před eurovolbami paralyzoval Slovensko

Na Fica ve středu v Handlové, kde byla vláda na výjezdním zasedání, střílel jednasedmdesátiletý muž. Policie ho zadržela a obvinila z pokusu o vraždy, hrozí mu až doživotí. Žalobce v pátek podal návrh na vazební stíhání obviněného. Soudce Specializovaného trestního soudu (STS) ho vyslechne v sobotu dopoledne.

Bydliště podezřelého prohledala policie, potvrdil ministr vnitra. Podle televize Markíza vyšetřovatelé zavítali do bytu obviněného v Levicích i na jeho chatu, a to za přítomnosti podezřelého, který měl na sobě neprůstřelnou vestu a helmu.

Útok, jaký v dějinách samostatného Slovenska nemá obdoby, paralyzoval místní politickou scénu necelý měsíc před volbami do Evropského parlamentu. Politická situace na Slovensku byla v posledních měsících velmi vypjatá v souvislosti s parlamentními i prezidentskými volbami.

Ficova vláda po loňském nástupu do úřadu zastavila vládní vojenskou pomoc Ukrajině a spustila reformy soudnictví či veřejnoprávní vysílací společnosti RTVS, což vyvolalo masivní demonstrace.

Po pokusu o atentát kampaň před eurovolbami ustupuje do pozadí, hlavní opoziční strana Progresivní Slovensko pozastavila protivládní protesty. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a její zvolený nástupce Peter Pellegrini svolali zástupce všech parlamentních stran na schůzku v prezidentském paláci, která je aktuálně naplánovaná na úterý. Cílem setkání je pomoci uklidnit atmosféru ve společnosti.

Pellegrini v televizi TA3 řekl, že navrhuje přijetí společného prohlášení o zásadních hodnotách a odmítání projevů nenávisti a agrese. Ministr Kaliňák uvedl, že zatím neměl možnost o pozvánce Pellegriniho a Čaputové přemýšlet. Účast na schůzce už přislíbily menší opoziční strany Slovensko a Za lidi. Předseda vládní nacionalistické Slovenské národní strany Andrej Danko zase podle listu Sme řekl, že jen Fico mu může říct, že se má schůzky zúčastnit.

Autoři: ,