Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Slovensko kvůli oteplení sužují povodně. Jedna žena utonula

Svět

  20:12
BRATISLAVA - Sedmdesátiletá žena se dnes utopila v obci Podbrezová v okrese Brezno na Slovensku při záplavách, které během vánočních svátkù v některých částech země vyvolalo prudké oteplení a déšť. Původní informace o druhé oběti se nepotvrdily.
Silný déšť rozvodnil řeky, které se vylévaly z břehů (ilustrační foto)

Silný déšť rozvodnil řeky, které se vylévaly z břehů (ilustrační foto) foto: ČTK

Třetího, tedy nejvyššího povodňového stupně dosáhly podle Slovenského hydrometeorologického ústavu hladiny některých řek a potoků v Banskobystrickém kraji. Zde hlásili hasiči téměř tři desítky výjezdů.

Nejhorší situace je na potoku Neresnica u Zvolena, kde hladina v průběhu šesti hodin stoupla o metr a kolem poledne přesáhla úroveň dvou metrů. Rozvodněný potok podlé médií zaplavil několik domů a zahrad, a úřady tak musely nechat evakuovat několik lidí.

Také v obci Veľká Lúka u města Sliač se vylil z koryta potok Lukavica.

Tající sníh a deště zkomplikovaly život lidí i v několika obcích v okrese Brezno. Hasiči zde odčerpávali vodu ze zaplavených dvorů a zahrad. Ohrožené jsou prý i některé místní mosty.

Třetí povodňový stupeň platí i na Čiernem Hronu u obce Hronec, kde hladina vody překročila hranici dvou metrů. Hladina říčky Krupinica u města Krupina se dopoledne zvedla o zhruba dva metry a přesáhla tak hranici tří metrů.

Hasiči museli zasahovat i v Košickém kraji. Také tam hladiny některých toků stoupaly. Na říčkách Olšava a Rožňava byl vyhlášen druhý povodňový stupeň.

Podle meteorologů to zatím nevypadá, že by deštivé počasí na Slovensku mělo ustupovat.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...