Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

Svět

  15:01aktualizováno  17:56
Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před kulturním domem, kde předtím zasedala slovenská vláda. Politika odvezli do nemocnice, podle informací na jeho profilu je v ohrožení života a nejbližší hodiny rozhodnou. Policie údajného útočníka zadržela. Politici atentát odsoudili.

„Slyšel jsem tři nebo čtyři výstřely. Viděl jsem, jak Fica zvedali ze země. Střelce následně zpacifikovali,“ uvedl reportér Denníku N Daniel Vražda pro portál Aktuality.sk. Výstřely podle něj padly ve chvíli, kdy Fico přišel k lidem, kteří ho vítali. Ochranka jej následně zvedla, naložila do auta a odvezla do nemocnice. Později jej převezli do nemocnice v Banské Bystrici.

Svědkyně střelby řekla, že měl krvavé zranění na hrudníku a na hlavě. Podle agentury Reuters mluvčí nemocnice řekla, že byl Fico po převozu při vědomí a lékaři jeho životní funkce stabilizovali. Na Ficově facebookovém profilu se objevila zpráva, že je předseda strany Směr-SD v ohrožení života a nejbližší hodiny rozhodnou. Média předtím uváděla, že je mimo ohrožení života.

Podle informací portálu Lidovky.cz zasáhla jedna střela premiérovu pánev a ne břicho, druhá ruku. Vzhledem k tomu, že měl Fico v minulosti pět bypassů, řeší se údajně jeho ošetření i s kardiologem.

Policisté údajného útočníka zpacifikovali a zadrželi. Jeho identita zatím není oficiálně potvrzená. Markíza informuje o muži ve středním věku, podle dalších médií jde o jednasedmdesátiletého muže z Levic, který střílel legálně drženou zbraní. Policie okolí útoku uzavřela, kulturní dům evakuovali. Členové ochranky se také postarali o bezpečí zbylých členů Ficovy vlády.

„Krátce po 14:30 jsme na tísňovou linku přijali informaci o postřeleném muži v Handlové. K devětapadesátiletému pacientovi jsme vyslali záchranářský vrtulník. Zásah stále probíhá,“ potvrdili slovenští záchranáři. Mluvčí ministerstva vnitra Martin Neumann pak pro televizi Markíza potvrdil, že se jednalo o atentát. Na místo činu dorazila elitní jednotka NAKA.

Brutální, jsme v šoku, říkají politici

Slovenští politici útok odsoudili. Prezidentka Zuzana Čaputová jej označila za „brutální a bezohledný“. „Jsem šokovaná. Robertu Ficovi přeji v této kritické chvíli mnoho sil, aby se z útoku zotavil,“ řekla. Později na tiskové konferenci doplnila, že se „stalo něco, čehož vážnost zřejmě ještě neumíme obsáhnout“.

„Fyzický útok na předsedu vlády je především útokem na člověka, ale zároveň i útokem na demokracii. Jakékoliv násilí je absolutně nepřijatelné. Nenávistná rétorika, které jsme ve společnosti svědky, vede k nenávistným činům. Prosím, zastavme to! Policie zadržela pachatele, a když to bude možné, určitě přinese další informace. Prosím, do té doby nevynášejme rychlé soudy,“ apelovala s tím, že je teď nejdůležitější, aby se Fico uzdravil.

Předseda opoziční strany Progresivní Slovensko (PS) Michal Šimečka rovněž uvedl, že je šokovaný a zděšený. „Jakékoliv násilí jednoznačně a ostře odsuzujeme. Věříme, že premiér Fico bude v pořádku a že tento hrozný čin bude co nejdřív objasněn,“ dodal.

Ficův koaliční partner a předseda Slovenské národní strany Andrej Danko dal postřelení premiéra za vinu novinářům. Celá vláda dlouhodobě bojkotuje kritická média na Slovensku a sám Danko označil Denník N za „hnusná prasata“.

„Takové chování nemůžeme v civilizované společnosti tolerovat vůči nikomu. Musíme se všichni sjednotit proti jakýmkoliv projevům násilí. Útok na premiéra je útokem na slovenskou státnost a suverenitu. V tuto chvíli je nezbytné udělat vše pro to, abychom společnost uklidnili. Agresivitu, násilí a útoky na politiky, jako i jiné veřejné činitele, jasně odsuzujeme. Premiérovi přejeme brzké uzdravení a myslíme na něj v modlitbách,“ vzkázal poslanec opozičního Křesťanskodemokratického hnutí František Majerský.

Neúspěšný kandidát na prezidenta a někdejší diplomat Ivan Korčok útok označil za nepřijatelný a vyzval ke zdrženlivosti ve vyjádřeních o zodpovědnosti a vině, dokud se čin nevyšetří. „Upřímně mu přeji, aby to dobře dopadlo. Věřím, že bezpečnostní složky tento nepřijatelný akt násilí vyšetří,“ uvedl.

„Robert Fico je můj dlouholetý politický soupeř. To je politika. Jako člověku mu však přeji brzké uzdravení a hluboko odsuzuji jakékoliv násilí. Pěstmi a střelami v politice nevyřešíme. Prosím, buďme lidé,“ apeloval lídr opozičního hnutí Slovensko (dříve OLaNO) a expremiér Igor Matovič.

Strana Svoboda a Solidarita (SaS) spolu s PS ruší středeční protest na podporu veřejnoprávní televize RTVS, kterou chce vláda dostat pod větší kontrolu a připravuje její transformaci. Tyto kroky odsuzuje jak opozice, tak odborníci, členové RTVS a občanská veřejnost.

Slovenský generální prokurátor Maroš Žilinka útok rovněž odsoudil, a to coby „útok na samotnou podstatu státnosti“. „Dnešní útok považuji za nepřijatelný. Je to vyvrcholení nálad, které jsou ve společnosti živeny. Na tento akt se bude nekompromisně reagovat a budou vykonány všechny úkony, aby pachatel tohoto ohavného skutku byl nekompromisně a spravedlivě potrestán,“ řekl.

V parlamentu odpoledne zasedlo poslanecké grémium, kde se zastoupené kluby dohodly na dalším postupu. Zasedání Národní rady je předběžně přerušeno do 21. května.

Handlová

Handlová

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...