Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Slovensko hlásí extrémní podíl britské mutace koronaviru. Podle Matoviče je dokonce nejvyšší z celé EU

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Anna Vavríková, MAFRA

Bratislava - Téměř u tří čtvrtin zkoumaných vzorků na Slovensku analýza prokázala přítomnost nakažlivější mutace koronaviru, řekl novinářům ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Podle premiéra Igora Matoviče nebyl v žádné jiné zemi EU zjištěn tak vysoký podíl zmíněné britské varianty koronaviru než na Slovensku. Slovenská vláda na jednání znovu prodloužila nouzový stav v souvislosti s epidemií covid-19 a také zákaz vycházení s výjimkami.
  22:23

V zemi pod Tatrami tak nadále bude povinné potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus i pro cesty lidí do zaměstnání, nikoliv už ale pro pobyt v přírodě v rámci jednoho okresu.

Nastavení eRoušky se kvůli britské mutaci změní. Zástupci aplikace jednají s Google a Applem

Slovenské úřady zjistily nakažlivější mutaci koronaviru u 74 procent z celkově 1962 zkoumaných vzorků. Nejvíce postiženými jsou regiony na západě země, nejde ale o okresy na společné hranici s Českem.

„Nyní dobře rozumíme, proč zákaz vycházení a opatření nemají takový efekt, jak jsme očekávali. Při každém uvolnění opatření může virus způsobit explozi nových případů,“ uvedl Krajčí. V zemi v uplynulých týdnech stoupal počet hospitalizovaných s covidem-19.

Od příštího týdne úřady umožní otevřít část škol s výjimkou nejpostiženějších regionů. Některá města ale oznámila, že i s ohledem na to, že příslušné usnesení vláda schvalovala až v pátek, školy zatím neotevřou.

Obyvatelé Slovenska při cestě do zaměstnání nadále budou muset mít negativní test, v méně epidemicky postižených okresech postačí absolvování testu jednou za dva nebo tři týdny. Naopak, při pobytu v přírodě v rámci okresu svého bydliště lidé již potvrzení o testu potřebovat nebudou.

Tyrolsko by se mělo na měsíc neprodyšně izolovat od zbytku světa, vyzvala viroložka. Šíří se zde jihoafrická mutace

Koalice při schvalování opatření včetně prodloužení výrazného omezení volného pohybu osob nebyla jednotná. Opatření nepodpořily dvě menší strany ze čtyřčlenné koalice. Například šéf strany Svoboda a solidarita Richard Sulík kritizoval, že nadále se značná část Slovenska bude muset testovat. Plošné testování v minulosti opakovaně prosazoval premiér Matovič.

Nouzový stav a omezení volného pohybu obyvatel na Slovensku budou nově podle usnesení vlády trvat do 19. března. Prodloužení nouzového stavu ještě musí schválit parlament, ve kterém se vláda opírá o pohodlnou většinu. V zemi zůstávají uzavřena například lyžařská střediska, nákupní centra, kina, divadla a až na výjimky také ubytovací zařízení.

Autor: