Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Smrtící virus ptačí chřipky je v Polsku

Svět

  17:27
VARŠAVA - Smrtící virus H5N1 ptačí chřipky byl objeven na dvou krůtích farmách asi sto kilometrů severozápadně od Varšavy. Je to v Polsku první oznámený případ výskytu smrtícího viru u domácího zvířectva. Krizový štáb už obě farmy obsadil, nyní úřady kontrolují farmy v okruhu tří kilometrů.

Krůty. foto: AFP

Obě farmy jsou poblíž města Plock. První testy ukazují, že jde o nejnebezpečnější kmen viru ptačí chřipky označovaný jako H5N1. Definitivně to potvrdí až analýzy státního veterinárního institutu, kam byly poslány vzorky nemocných pátků, řekl zástupce hlavního polského veterináře Krzysztof Jazdzewski. Podle něho bude nyní třeba vybít na čtyři tisíce ptáků z obou farem.

Úřady nařídily farmářům, aby drželi drůbež uvnitř, a zahájily inspekci farem v okruhu tří kilometrů od ohniska nákazy. "Kontaminovaná a nebezpečná oblast již byla vyznačena. Veterináři a policie ji neustále monitorují," řekl ředitel krizového štábu Hilary Januszcyk.
 
Polský premiér Donald Tusk ujistil obyvatele, že není žádný důvod k panice. Podle mluvčího české Státní veterinární správy Josefa Dubna lidem nákaza při požití krůtího masa nehrozí. Jediná nákaza člověku hrozí při styku s kontaminovanou podestýlkou nebo zvířaty, řekl ČTK Duben. Dodal, že pokud se do Česka krůtí maso z Polska dováží, tak z jatek, které jsou pod
veterinární kontrolou.

Autor:

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...