Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Soumrak ivermektinu? Evropská léková agentura jej nedoporučuje používat při léčbě covidu. Česko ho dál povoluje

Ivermektin - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivermektin - ilustrační foto. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

AMSTERDAM Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pondělí nedoporučila při léčbě a prevenci covidu-19 používat přípravek proti parazitům ivermektin. Doporučení vydala na základě posudku dosavadních studií. Účinek léku je nadále možné zkoumat při řádných klinických testech, informovala agentura na svých webových stránkách.

Ministerstvo zdravotnictví nezměnilo své stanovisko k léku ivermektin, který tento měsíc povolilo k experimentální léčbě covidu-19. V pondělí to sdělila mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

Podobná stanoviska již dříve vydali i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a výrobce ivermektinu Merck. Podle této americké firmy analýza dostupných dat nedoložila bezpečnost a účinnost léku při onemocnění covid-19.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně začala distribuovat lék ivermektin,...
Nemocnice v týdnu dostala 10 000 balení ivermektinu, který se obvykle používá...

„Ačkoli je ivermektin obecně dobře snášen v dávkách schválených pro jiná onemocnění, vedlejší účinky se mohou zvýšit s mnohem většími dávkami, které by byly potřebné k získání takové koncentrace ivermektinu v plicích, jež by byla účinná (proti kronaviru),“ argumentuje v prohlášení EMA.

Ivermektin je v rámci EU ve formě tablet schválený při léčbě některých parazitárních onemocnění, jako mast jej lze využít u kožních onemocnění. Je také součástí veterinárních léků proti parazitům. EMA připomněla, že pro léčbu covidu-19 lék schválený není a že k jeho posouzení neobdržela žádnou žádost.

Česko svůj postoj nemění

Ministerstvo zdravotnictví nezměnilo stanovisko k léku ivermektin, který tento měsíc povolilo k experimentální léčbě covidu-19. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí řekl, že je v ČR dál povolený za přesně daných podmínek. Reagoval tak na dnešní vyjádření Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA), která ivermektin při léčbě a prevenci covidu-19 nedoporučila. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který pro rozhodnutí ministerstva vypracoval dvě stanoviska, dnes zopakoval, že pro použití ivermektinu při léčbě covidu-19 není dostatečné množství dat. Pokud lékař lék předepíše, měl by k tomu přihlížet. Ústav to uvedl na webu.

„Jedná se o lék, který je pro experimentální léčbu, jako takový je v České republice povolený za určitých poměrně přesně daných opatření. Není to lék, který by si měli lidé sami kupovat. Není to lék, který by byl pro všechny, není to lék, který všechno vyřeší,“ dodal ministr s tím, že EMA potvrdila, co on říká od začátku. Sám dříve uvedl, že by si ivermektin nevzal.

Ministerstvo umožnilo 12. března podávat pacientům s covidem-19 lék ivermektin podle uvážení lékaře. Jako experimentální léčba se ale vyžaduje informovaný souhlas pacienta. Úřad už tehdy upozornil, že se jedná o léčbu bez dostatečného množství důkazů získaných metodami medicíny založené na důkazech, a nelze ji proto považovat za součást standardní a standardizované odborné péče v léčbě pacientů s onemocněním covid-19. „Na stanovisku ministerstva zdravotnictví k léčivému přípravku ivermektin se nic nemění,“ napsala v pondělí Peterová.

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...