Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soumrak Úsvitu. Krymské úřady šikanují dětské divadlo, šíří prý propagandu Západu

Svět

  6:00
Za více než dvacet let její existence se na pódiu známé divadelní školy Svitanok (Úsvit) vystřídaly stovky dětí. Teď se ale zdá, že za oblíbeným ukrajinským divadlem spadla opona. Důvod? Sídlí v Simferopolu, metropoli Ruskem ovládnutého Krymu. A tamní prokremelské správě se jeho činnost pranic nezamlouvá.

Snímek z inscenace hry Píseň Amazonky. foto: Facebook Aleksandr PolčenkoReprofoto

Na sklonku loňského roku, u příležitosti svátku svatého Mikuláše, uvedl Svitanok hru Píseň Amazonky, inscenaci založenou na díle krymského autora Viktora Stuse. Představení čerpající z mytologie a folklóru vypráví příběh legendárních ženských válečnic Amazonek, které bojují za svobodu a nezávislost svého domova.

Hned následující den na vedení souboru udeřila správa Paláce dětského a mládežnického umění, státní instituce, v jejíchž prostorách Svitanok sídlí. A pobouřeně se dožadovali vysvětlení, tvrdí spoluzakladatel divadla Aleksandr Polčenko.

Šikana jej dohnala k sebevraždě. Za odsouzení anexe Krymu pykal do posledního okamžiku

„Management nám nařídil, abychom odevzdali scénář a veškeré texty spjaté se hrou, stejně jako videozáznam (představení),“ popsal v rozhovoru pro stanici RFE/RL. O dva dny později pak přišel verdikt: inscenace byla plná nepřijatelných podtónů, které propagovaly ukrajinský nacionalismus a oslavovaly Západ.

„Proč byly na stěně čínské děti oblečené jako maškarády? Proč Amazonky hrály obnažené děti?“ vypočítává další otázky Polčenko a dodává, že „vyšívané oblečení a ukrajinskojazyčný scénář popsali jako bezostyšný ukrajinský nacionalismus“.

„Byli rozhořčení, ptali se nás, jakou že to propagandu západních hodnot jsme na svátky sehráli,“ vzpomíná Polčenko. Trnem v oku prý byla mimo jiné dívka oblečená v kostýmu slunce, znázorněného zlatou korunou - v interpretaci úřadů šlo o jasnou aluzi na newyorskou Sochu svobody.

Záznam z inscenace:

Крим. Голос Предків!!!!

Крим.Студія "Світанок" -уривок з вистави "Пісня Амазонки" Віктора Стуса.(запис 19.12.2015 р) Це, як голос предків! Це ,як прощання з Старим роком і можливо із студією!!" Від рабів не народжуються герої!Герої народжуються від вільних духом і тілом!(Христос Народився !Славімо Його!)

Posted by Александр Польченко on Thursday, December 24, 2015

Pryč se vším ukrajinským

Aleksandr Polčenko podotýká, že nejnovější srážka s promoskevskou správou je pouze vyvrcholením dlouhodobé nátlakové kampaně, jíž Svitanok čelí už měsíce. Cílem krymských úřadů je podle něj „zlikvidovat vše spjaté s čímkoli ukrajinským“ - a hlavním terčem šikany souboru se stala jeho kolegyně a zároveň manželka Alla Petrova.

„Snažili se ji přímět k odchodu už v létě, a pak znovu na podzim. Neustále k nám posílali inspekce, využívali každou příležitost, aby v její práci nacházeli chyby, uráželi ji a vyhrožovali, sahali jí na peníze,“ říká Polčenko.

K TÉMATU:

Ve snaze zachránit soubor Petrova nakonec na pozici ředitelky školy rezignovala - ke zklamání svých dětských žáků i jejich rodičů, jimž své rozhodnutí na samém konci prosince oznámila. „Rodiče i děti chtějí to ničení všeho ukrajinského na (Krymském) poolostrově zastavit. Jenže nechápou, jak tihle KGB zpátečníci ze sovětské éry fungují,“ míní Polčenko.

Jeho slovům přitakává Veldar Šukurdžijev, aktivista z krymského Ukrajinského kulturního centra. Připomíná autoritářský způsob, jímž Kremlem instalovaná správa anektovaného poloostrova tlumí nepohodlné hlasy, a tvrdí, že umlčení Svitanku je „další kolo represí a pronásledování čehokoli, co byť i jen vzdáleně připomíná minulost a je spjaté s Ukrajinou“.

Ukrajinština? Ta nám nevadí...

Druhá strana barikády byla na vyjádření skoupější. Svitlana Aleksejeva, šéfka kulturní a dramatické sekce Paláce dětského a mládežnického umění, odmítla osud Svitanku komentovat a veškeré mediální požadavky odkázala na svou nadřízenou, ředitelku Paláce Valeriji Kočetovou. Ta položené dotazy zatím nezodpověděla, podotýká RFE/RL.

Kulturní resort krymské vlády, pod který Palác dětského a mládežnického umění spadá, uvedl, že o dění kolem Svitanku nemá žádné konkrétní informace. Mluvčí ministerstva kultury nicméně odmítl, že by divadlo mělo potíže kvůli jazyku svých her. „Krym má tři oficiální jazyky: ruštinu, ukrajinštinu a krymskou tatarštinu. V tomto ohledu tu žádné perzekuce nemáme,“ prohlásil Anton Garkavec.

Крим. Сімферополь. Свято Миколая!!!Студія Світанок" Учасники вистави "Пісня Амазонки" отримали від Віктора Стуса авторсь...

Posted by Александр Польченко on Monday, December 21, 2015
Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...