24. ledna 2016 14:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dívku unesli uprchlíci v Berlíně, tvrdí ruský novinář. Nesmysl, oponuje policie

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Reuters

BERLÍN/MOSKVA Ta zpráva obletěla mnoho ruských serverů: V Berlíně byla třemi migranty z Východu unesena 13letá dívka. 30 hodin byla znásilňována a bita, tvrdí reportáž novináře Ivana Blagoje. Německá policie se ale ohrazuje: dívka odešla z domu, druhý den se vrátila, nebyla unesena ani znásilněna. Ruský novinář tak čelí nařčení z pobuřování a šíření nenávisti.

Případ se odehrál 11. ledna. Tehdy ruská rodina žijící v Berlíně nahlásila policii zmizení 13leté dcery. Ačkoliv se již o den později vrátila domů, začaly se šířit zvěsti o jejím únosu a znásilnění, píše stanice Rádio Svobodná Evropa.

Toho se chytil reportér ruské stanice Kanál 1 Ivan Blagoj působící v Německu. 16. února byla v televizi odvysílána reportáž, která potvrzuje tyto fámy. Své tvrzení Blagoj opírá o výpověď údajné tety zmizelé dívky. Ta v reportáži mluví o gangu tří mužů z Východu, který dívku odvezl do nějakého bytu a tam ji 30 hodin znásilňoval a bil. Podle její výpovědi německá policie dívku tři hodiny vyslýchala, ale odmítla zahájit vyšetřování, píše server The Independent. Dívčin strýc zase údajně uvedl, že dívka byla donucena říct, že se sexuálním stykem souhlasila.

Německá policie se ale proti reportáži důrazně ohradila. Vyvrací již základní tvrzení, totiž že dívka byla unesena nebo znásilněna. Tvrdí, že zde nejsou žádné důkazy, které by potvrdily, že se trestný čin stal a vyzvala k citlivému přístupu veřejnosti na sociálních sítích. Také rodina již odmítá o incidentu hovořit.

+++ Information zum Vermisstenfall einer 13-Jährigen +++In den letzten Tagen ist uns aufgefallen, dass das Interesse...

Zveřejnil(a) Polizei Berlin dne 18. leden 2016

Mezitím už ale zprávu převzala mnohá ruská média. „Policie vyvrátila, komunita potvrdila,“ uvedla svou reportáž například stanice NTV.

V návaznosti na tento údajný trestný čin a jeho údajné zamlčování se také v Německu konaly demonstrace. Ta první se odehrála v Berlíně 18. ledna a byla svolána extremistickou nacionalistickou stranou NPD. Agentura RIA Novosti mluvila s jejími účastníky, kteří věří v pravdivost Blagojovy reportáže. „Nemohli by si přeci jen tak vymyslet, že byla znásilněna,“ cituje muže jménem Aleksandr. Podobnou situaci popisuje i Leonid Bershidský, komentátor agentury Bloomberg, jehož dcery navštěvují v Berlíně bilingvní německo-ruskou školu. Mnoho rodičů podle něj rovněž nepochybuje o pravdivosti reportáže ruské televize a nevěří berlínské policii.

A právě toto přesvědčení a strach zapříčinil, že na neděli jsou v Německu plánovány další protesty. I tentokrát za nimi stojí ultrapravicové strany využívající momentální nepříznivý postoj německých obyvatel k uprchlíkům.

Šíření nenávisti a strachu

Podle německého právníka Martina Luithlea má Blagojova reportáž souvislost se silvestrovskými útoky, při nichž skupiny cizinců napadaly a sexuálně obtěžovaly ženy a má za účel vzbudit mezi šestimilionovou komunitou rusky mluvících Němců strach a nenávist proti imigrantům. „(Blagoj) v podstatě říká rusky mluvícím Němcům: ‚Pomožte si sami, policie vás už neochrání.‘ To je velmi nebezpečné,“ svěřil se stanici.

Nepravdivou reportáží se podle Luithlea dopustil Blagoj trestného činu a proto na něj podal trestní oznámení. Podnět podal také kvůli další části Blagojovy reportáže - tedy té, v níž protest extremistické strany NPD označuje za legitimní protest rusky mluvící menšiny. Jakou tento krok bude mít dohru zatím není jisté.

Podle novináře Leonida Bershidského je ale reportáž nicméně další dílem do skládačky ruské propagandy. Kreml se totiž podle jeho názoru snaží naklonit ruskou menšinu v Německu na stranu pravicových uskupení, které Putin považuje za své spojence proti středovým evropským vládám, které prosadily protiruské sankce. A tedy i proti Německu.

melIva Melíšková