Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stádo slonů opustilo rezervaci a přišlo k čínskému velkoměstu. Urazilo při tom 500 kilometrů

Svět

  15:33
PEKING - K sedmimilionovému čínskému městu Kchun-ming se ve středu přiblížilo stádo 15 slonů, kteří před nedávnem opustili z neznámých důvodů přírodní rezervaci na jihu Číny a od té doby urazili vzdálenost 500 kilometrů. Sloni při své cestě způsobili škody v zemědělství za 6,8 milionu jüanů (22,3 milionu Kč) a úřady se je nyní snaží udržet mimo obydlené oblasti, napsala agentura AP.

Stádo, žijící v oblasti poblíž města Pchu-er, známé pěstováním čaje, mělo původně 16 členů. Dva sloni se ale vrátili domů, zatímco jedno mládě se během cesty narodilo. Dnes byli chobotnatci spatřeni v okolí města Jü-si, asi 20 kilometrů od Kchun-mingu.

Sloni se procházeli i po silnici.
Sloni putují Čínou.

Skupinu slonů sleduje 360 lidí se 76 auty a devíti drony, napsala agentura Nová Čína. K odlákání zvířat od města je jako návnada využívána potrava, vztyčeny byly bariéry. Policie v provincii Jün-nan, která hraničí s Vietnamem, Laosem a Barmou, rovněž blokuje dopravu tam, kde sloni přecházejí silnice.

Expert na slony Čchen Ming-jung agentuře Nová Čína řekl, že se jedná o nejdelší migraci slonů zaznamenanou v Číně. Podle Čchena je možné, že stádo má „nezkušeného vůdce, který ho zavedl na špatnou cestu“. Agentura Nová Čína rovněž připomněla, že v lesních porostech je stále méně jedlých rostlin, což vytváří na zvířata tlak, aby se přesouvala do jiných oblastí.

Minulý týden se zmíněné stádo slonů procházelo šest hodin po městě E-šan, jehož obyvatelé byli varováni, aby neopouštěli domovy.

Autor:

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...