Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Zimbabwe uhynulo 22 slonů, příčinou je asi bakteriální infekce

Magazín

  14:06
HARARE - Na západě Zimbabwe uhynulo nejméně 22 slonů. Podle prvních testů je příčinou úmrtí bakteriální infekce způsobená požitím jedovatých rostlin. Oznámil to mluvčí agentury spravující tamní národní parky. Podle něj se dá očekávat, že přibudou další případy.

Slon (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Většina zvířat uhynula v lese Pandamasue, který se nachází mezi Viktoriinými vodopády a národním parkem Hwange. Mluvčí Tinashe Farawo, jehož citovala agentura AP, řekl, že mezi mrtvými slony jsou hlavně mladí a oslabení jedinci. Mladí sloni podle něj nejsou dost velcí, aby dosáhli do větví vyšších stromů, „takže pojídají cokoli, i vegetaci, která pro ně může být jedovatá“. Mladí sloni byli nalezeni i s kly, což vylučuje zásah pytláků.

Problém podle něj může přetrvat po celé období sucha. Zimbabwe pociťuje globální klimatickou změnu v podobě suchého počasí, v němž se zvířatům nedostává vody a vegetace.

Příčinou úmrtí může být kromě bakteriální infekce také vyčerpání některých zvířat po dlouhých pochodech za vodou a pastvou. Farawo řekl, že jsou zvířata ohrožena rovněž přemnožením. „Stávají se hrozbou sama sobě,“ sdělil. V minulých letech v Zimbabwe pytláci trávili slony s pomocí kyanidu, aby se dostali ke slonovině, již pak prodávali na černém trhu.

Více slonů umírá v Botswaně

Mnohem větší úhyn slonů hlásí sousední Botswana, ale Farawo řekl, že zatím nic nenaznačuje souvislost s úhynem v Zimbabwe. V Botswaně vědci vyšetřují příčinu úmrtí 275 slonů. Prozatím vyloučili pytláctví i otravu. Nad zprávami o slonech ze Zimbabwe a Botswany vyjádřila znepokojení nadace ochránců přírody African Wildlife Foundation. Zástupce jejího šéfa Philip Muruthi řekl, že by strážci parků měli těla uhynulých slonů rychle odstranit z blízkosti lidských sídel, aby se zamezilo případnému přenosu patogenů.

Odhaduje se, že nejvíc slonů - 156 000 - žije v Botswaně; Zimbabwe, kde jich je 85 000, je na druhém místě. Loni v Zimbabwe uhynulo hladem způsobeným suchem 200 jedinců. Země chce prodat část svých stád zoologickým zahradám v zahraničí, aby snížila počty a získala peníze k ochraně. O ty nyní přichází kvůli opatřením zavedeným kvůli covidu-19, kdy do země nemohou turisté z ciziny. Přemnožení stád vede rovněž ke konfliktům mezi zvířaty a lidmi žijícími v blízkosti parků. Letos při nich přišlo o život 50 lidí, což je nejhorší bilance za minulé desetiletí.

Autor:

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...