Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stáhněte svá vojska od Ukrajiny, varuje Rusy NATO

Svět

  12:03aktualizováno  12:51
Rusko má stáhnout vojska z hranic Ukrajiny a zahájit dialog s Kyjevem, který by vedl ke snížení napětí na východě, vyzval v Praze šéf NATO Anders Fogh Rasmussen. Ruské operace označil za nelegitimní agresi. Použité metody a rétorika Moskvy patří do minulosti, zdůraznil. Vyzval zároveň k zastavení poklesu obranných výdajů a zvýšení investic do rozvoje vojsk aliance.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. foto: Reuters

"Vyzývám Rusko, aby stáhlo vojska, která jsou na hranicích Ukrajiny, a aby zahájilo dialog s ukrajinskou vládou," řekl Rasmussen. Moskva má podle něj také skončit "s destabilizací Ukrajiny".

Výdaje na českou obranu jsou nízké

Generální tajemník  v Praze vyzval českou vládu, aby zvýšila výdaje na obranu. České investice do armády jsou podle něj příliš nízké. Zvýšení obranných výdajů žádá ale i od dalších členských států NATO. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se přesto nedomnívá, že by Česká republika kvůli poklesu výdajů na armádu nebyla plnohodnotným členem aliance.

"Investice do obrany v České republice jsou příliš nízké, a proto jsem podpořil vládu, aby hledala způsoby, jak postupně zvýšit tyto investiční výdaje," uvedl Rasmussen na tiskové konferenci po jednání se Sobotkou. "Jako generální tajemník jsem skutečně znepokojen škrty v oblasti obranných výdajů. Pokud se chceme podílet na kolektivní obraně, musíme investovat," apeloval na českou vládu.

Podle Rasmussena se poprvé od skončení studené války stalo, že se jeden stát snaží získat část území sousedního státu, "a to s namířenými zbraněmi". "V tuto chvíli je asi 40 tisíc ruských vojáků podél hranic s Ukrajinou. To není cvičení, oni jsou tam připraveni k boji," řekl. Přesto zdůraznil, že řešení krize na východě Evropy leží v diplomatickém úsilí.

Rusko obvinil z podněcování etnického napětí a využívání vojenské síly k tomu, aby Ukrajinu přinutilo stát se neutrální federací. "Tohle je rozhodnutí, které může udělat pouze Ukrajina jako suverénní stát. Nikdo jiný na to nemá nárok," uvedl Rasmussen.

Rusko své jednání propagandisticky ospravedlňuje

"Rusko se snaží své jednání ospravedlnit tím, že obviňuje ukrajinské úřady z toho, že utlačují ruské minority, a říkají, že NATO má mentalitu studené války. To je čirá propaganda," řekl šéf aliance.

Severoatlantická aliance by podle svého generálního tajemníka měla posílit vojenskou spolupráci s Kyjevem. Ukrajina by se například mohla účastnit některých akcí NATO, uvedl Rasmussen. Zároveň připomněl, že je velký rozdíl v tom, jestli je země členským státem aliance, nebo není.

PSALI JSME

Situace zůstává napjatá zejména na východě Ukrajiny. Kyjev pohrozil tamním proruským radikálům, kteří okupují úřední budovy, policejním zásahem. Český prezident Miloš Zeman několikrát uvedl, že by NATO mělo vstoupit na ukrajinské území, pokud ruské jednotky překročí hranice svého souseda i jinde než na Krymu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s jeho názorem nesouhlasí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!