Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Překvapivé oznámení. Volby budou už 4. července, oznámil britský premiér

Svět

  19:07aktualizováno  20:58
Britský premiér Rishi Sunak oznámil, že parlamentní volby v ostrovní zemi se uskuteční už 4. července. Jeho prohlášení je překvapivé. Čekalo se, že volby budou nejdříve na podzim. Sunak králi Karlu III. navrhl rozpuštění parlamentu a panovník s tím souhlasil. Očekává se, že volby s přehledem vyhrají opoziční labouristé.

„Nyní nastal okamžik, aby si Británie zvolila budoucnost,“ prohlásil před svou kanceláři v Downing Street Sunak. „Buď já, nebo Keir Starmer, se 5. července staneme ministerským předsedou,“ řekl dále v odkazu na lídra labouristů v krátkém proslovu, který zněl jako ostrý start volební kampaně.

Čtyřiačtyřicetiletý politik v něm čelil dešti i protestujícím, kteří znedaleka hlasitě hráli píseň Things Can Only Get Better (Věci mohou být jen lepší), kterou labouristé využívali v éře Tonyho Blaira. I tak zvládl Sunak zvýšeným hlasem vylíčit, co všechno jeho vláda dokázala, a zároveň zpochybnit, že by labouristé měli jakýkoliv plán. „Nevím, co nabízejí – a popravdě si myslím, že to nevíte ani vy,“ podotkl.

O termínu voleb se v ostrovní zemi celý den spekulovalo i kvůli tomu, že několik ministrů zrušilo plánovaná vystoupení, případně zkrátilo či naopak odložilo zahraniční návštěvy kvůli zasedání vládních špiček, které se sešly v nezvyklou dobu. Sunak sám během dne při dotazu na datum voleb uvedl, že se uskuteční ve druhé polovině roku.

Jedenašedesátiletý opoziční lídr Starmer po oznámení termínu mluvil o okamžiku, na který země čekala. Hlasování dá podle něj lidem možnost zastavit „chaos“ konzervativní vlády a začít obnovovat Británii.

Vládní konzervativci, kteří výrazně ztratili i v nedávných místních volbách, nyní v průzkumech veřejného mínění zaostávají za labouristy zhruba o 20 procentních bodů. Novým ministerským předsedou by se tak po hlasování v 67milionové zemi mohl stát právě Starmer. Dosud posledním britským labouristickým premiérem byl od června 2007 do května 2010 Gordon Brown.

Sunak se úřadu ujal v říjnu 2022. V nynějším volebním období byl po spolustranících Borisu Johnsonovi a Liz Trussové už třetím šéfem britské vlády.

Parlament bude podle agentury Reuters rozpuštěn 30. května.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!