Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Svět eviduje 37 milionů nákaz. USA hlásí rekordní přírůstek za poslední dva měsíce

Pohřeb jedné z obětí koronaviru v Brazílii. foto: Reuters

Brasília/Washington/Dillí - Koronavirus se po celém světě prokázal již u více než 37 milionů lidí. Vyplývá to z dat americké Univerzity Johnse Hopkinse, jež šíření nákazy celosvětově monitoruje. V Brazílii, jež samotná překonala tento týden hranici pěti milionů pozitivních testů na koronavirus, úřady nově evidují již více než 150.000 zemřelých v souvislosti s onemocněním covid-19, informovala agentura Reuters.
  7:11

Tempo přírůstku celosvětově nakažených v posledních několika dnech roste, údaje za čtvrtek a pátek se pohybovaly kolem hranice 360 000 případů a jen velmi těsně nepřekonaly dosud nejvyšší jednodenní údaj, který pochází z 24. září, kdy se SARS-CoV-2 po celém světě prokázal u 361 019 osob.

Trump už není nakažlivý, tvrdí lékař. Prezident se cítí zdráv a může vyjít z izolace

Milion nakažených tak v posledních několika týdnech celosvětově přibývá za tři až čtyři dny, za poslední týden však poměrně výrazně stoupá klouzavý sedmidenní průměr denního počtu nově ověřených infekcí.

Více než polovina všech ohlášených případů pochází ze tří nejhůře zasažených zemí, a to z USA, Indie a Brazílie. Poslední jmenovaná pak v sobotu překročila hranici 150.000 zemřelých spojovaných s koronavirem od začátku pandemie. Za posledních 24 hodin v této jihoamerické zemi s asi 212 miliony obyvatel zemřelo dalších 559 lidí a nákaza se nově prokázala u 26 749 osob.

Celosvětově se spojuje s komplikacemi covidu-19 již 1 070 275 úmrtí, zemřelých přibývá v průměru přes 5000 denně.

USA evidují nejvyšší denní počet nakažených za dva měsíce

Ve Spojených státech se v pátek prokázal koronavirus u asi 58.000 osob, což je nejvyšší údaj za poslední dva měsíce. Počty hospitalizovaných kvůli těžkému průběhu covidu-19 na středozápadě země navíc již pátý den v řadě překonaly rekord, napsala v sobotu agentura Reuters. USA nadále evidují největší absolutní čísla nakažených i zemřelých s covidem-19 na světě.

Deset z celkem 50 amerických států ohlásilo v pátek dosud nejvyšší jednodenní nárůst počtu infekcí od začátku pandemie. Za říjen tak svoje rekordy překonalo již celkem 19 států USA.

Státy Wisconsin s necelými šesti miliony a Illinois s 12,6 milionu obyvatel pak zaznamenaly již druhý den za sebou přes 3000 nových případů, což je situace, jež nenastala ani při jarním vrcholu tamní pandemie, píše Reuters.

Denní počty zemřelých v USA nadále pomalu klesají, stále tam však na komplikace covidu-19 každý den umírá průměrně asi 700 lidí. Zdravotničtí experti však varují, že když stoupají počty nakažených, následují je v tomto trendu počty zemřelých až s několikatýdenním zpožděním.

Podle respektovaného modelu Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě, který se v minulosti ukázal jako poměrně přesný, se denní počet zemřelých v USA do poloviny ledna příštího roku více než ztrojnásobí. K 1. únoru by tak Spojené státy mohly evidovat celkem 395.000 zemřelých s covidem-19, tedy téměř dvojnásobek nynějších 214.000 úmrtí. Pokud by však Američané začali ve výrazně vyšší míře nosit roušky, mohl by být počet zemřelých začátkem února až o 79.000 osob nižší, než je nynější projekce, tvrdí autoři modelu.

Reuters připomíná, že USA na federální úrovni nenařizují zakrývání nosu a úst na veřejnosti a nošení roušek vůbec nevyžaduje 17 států.

Trendu nastíněném modelem Washingtonské univerzity odpovídá nedávný nárůst počtu hospitalizovaných osob s těžkým průběhem covidu-19 v několika státech, které již začínají mít problém vypořádat se s náporem nových pacientů. Za pátek se rekordně zvýšil počet infikovaných koronavirem přijatých do nemocnic v Arkansasu, Kansasu, Missouri, Montaně, Severní Dakotě, Oklahomě a Wisconsinu. V oblasti středozápadu tak vzrostl denní počet hospitalizovaných na téměř 9000, čímž se prodloužila série smutných denních rekordů z posledních pěti dní.

Indie eviduje od začátku pandemie již přes sedm milionů infekcí

V Indii se od začátku pandemie prokázal koronavirus již u více než sedmi milionů lidí. Ačkoliv tam denní počty nových infekcí v posledních týdnech mírně klesají, blíží se tato země s 1,35 miliardami obyvatel k údajům Spojených států, které jsou s více než 7,7 milionu nakažených nejvíce zasaženou zemí na světě podle absolutních čísel.

Indické úřady za poslední den přičetly 74.383 nových případů. Komplikacím spojeným s covidem-19 podlehlo dalších 918 osob, čímž se tam celkový počet zemřelých od začátku pandemie vyšplhal na 108.334. Vyšší počty úmrtí v souvislosti s koronavirem registrují jen Spojené státy a Brazílie.

Při zachování současného trendu by Indie brzy překonala nezáviděníhodné prvenství USA co do celkového počtu nakažených od začátku pandemie. Zatímco se však v asijské zemi denní nárůsty postupně snižují, USA zaznamenaly v pátek nejvyšší počet nových případů za poslední dva měsíce, a to zhruba 58 000.

V Německu se počet nově nakažených snížil, může za to ale víkend

V Německu se za poslední den prokázala nákaza koronavirem u dalších 3483 lidí. Země tím přerušila stoupající trend posledních dní, agentura DPA však upozorňuje na to, že o víkendech hlášená čísla jsou obvykle nižší, protože tamní úřady neobdrží údaje od všech laboratoří.

Denní počty infikovaných se na začátku týdne v Německu pohybovaly kolem 2500, každý den však rostly až k 4721 případům, které země zaregistrovala v pátek. Česká republika s osminou obyvatel však ve stejný den zaznamenala rekordních 8618 pozitivních nálezů.

Za poslední den v Německu zemřelo dalších 11 lidí v souvislosti s komplikacemi covidu-19, čímž se tam celkový počet úmrtí spojených s nákazou zvýšil na 9615. Od začátku pandemie se tam SARS-CoV-2 prokázal u 322.864 osob.

Podle Institut Roberta Kocha (RKI), který v Německu shromažďuje a vydává data o šíření nákazy, nyní reprodukční číslo v zemi dosahuje hodnoty 1,42. O den dříve přitom činilo 1,34. Jedná se o odhad epidemiologů ohledně toho, kolik lidí nakazí jeden infikovaný člověk. Pokud je hodnota vyšší než jedna, znamená to, že se infekce v populaci rozmáhá.

Autor: