Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Velkou část Ria de Janeira kontrolují polovojenské skupiny, převzaly chování mafiánských klanů a konkurují gangům

Naděje pro Brazílii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Naděje pro Brazílii. | foto: Reuters

Rio de Janeiro (Brazílie) Většinu území druhého největšího brazilského města Ria de Janeiro v roce 2019 kontrolovaly polovojenské skupiny. Plyne to z průzkumu, který provedli badatelé z brazilské univerzity Fluminense (UFF). V oblastech, kde mají polovojenské skupiny zázemí, žije třetina obyvatel šestimilionového města. Na čtvrtině území metropole polovojenské skupiny bojují o výsadní postavení s drogovými gangy a jinými zločineckými skupinami.

Polovojenské oddíly, které často tvoří bývalí příslušníci pořádkových sil, zpočátku tvořily alternativu policii v potírání drogových gangů, připomíná agentura AFP. Skupiny ale záhy převzaly chování mafiánských klanů, začaly vybírat výpalné a kontrolovat distribuci plynu, zavedení internetu a kabelové televize či místní dopravu. 

V poslední době některé oddíly obsadily pozemky a začaly na nich stavět bez povolení sociální příbytky, informuje agentura AFP s připomínkou, že zřícení dvou z těchto budov loni v dubnu si vyžádalo více než dvě desítky mrtvých. Podle deníku El País se polovojenské skupiny také snaží ovlivnit komunální politiku v Riu de Janeiro.

„Úspěch polovojenských skupin je překvapivý, když se vezme v úvahu, že se začaly organizovat ve stávající podobě po roce 2000, zatímco drogové kartely jako Comando Vermelho existují od 70. let,“ poukazují badatelé.

Vedle polovojenských oddílů, které ovládají 57,5 procenta z rozlohy města, působí v Riu de Janeiro také drogové a jiné zločinecké gangy. Zmíněné Comando Vermelho má pod kontrolou přes desetinu brazilského velkoměsta. O čtvrtinu území vedou různé organizace a skupiny boj. Jen na dvou procentech území města nezaznamenali badatelé přítomnost žádné zločinecké či polovojenské skupiny.

Brazilský stát Rio de Janeiro, který zahrnuje i stejnojmenné město, za loňský rok zaznamenal 3025 vražd. Tamní policejní síly, které podle Reuters prosluly svým násilným přístupem, zabily za stejné období 1814 lidí.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...