Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Švýcaři jako první na světě schválili vakcínu proti covidu. Může se s ní běžně očkovat

Očkování vakcínou proti covidu v Británii. foto: Reuters

Bern - Vakcínou proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech už se může očkovat i ve Švýcarsku. Místní regulační orgán Swissmedic nasazení přípravku povolil ve standardním schvalovacím řízení a uvedl, že plnohodnotný souhlas s použitím udělil jako první na světě. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters.
  15:21

USA jako první schválily použití vakcíny od Moderny. Ta nevyžaduje extrémní chlad jako konkurenční látka

Vícero zemí v posledních týdnech danou vakcínu schválilo zatím jen pro mimořádné použití. Nejdříve se začalo očkovat v Británii, později daly zahájení imunizační kampaně zelenou úřady ve Spojených státech a Kanadě. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by nasazení vakcíny v EU mohla umožnit v pondělí.

Swissmedic ve věci rozhodl dva měsíce po přijetí žádosti od výrobců. „Dostupná data ukázala poměrně vysokou míru účinnosti ve všech zkoumaných věkových skupinách, čímž byly splněny bezpečnostní požadavky,“ citoval Reuters z prohlášení na webu agentury.

„Díky průběžnému procesu jsme... byli schopni rychle dospět k rozhodnutí a zároveň plně dodržet tři nejdůležitější podmínky ohledně bezpečnosti, účinnosti a kvality,“ dodává Swissmedic.

Očkovací látka od Pfizeru a BioNTech už byla podle dostupných údajů v Británii a USA podána statisícům lidí. Americký Úřad pro kontrolu léčiv (FDA) v pátek udělil povolení pro krizové použití i v případě vakcíny od firmy Moderna. Žádostí amerického výrobce se aktuálně zabývá i Swissmedic.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...