Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Belgická politička prořekla ceny vakcín na Twitteru, Pfizer si stěžuje na porušení zásady důvěrnosti

Vakcína od společnosti Pfizer. foto: Reuters

Brusel - Americká farmaceutická firma Pfizer si stěžuje na porušení zásady důvěrnosti poté, co belgická politička prozradila cenu její koronavirové vakcíny. S odvoláním na informace belgického tisku o tom informovala agentura Reuters.
  17:21

Belgická státní tajemnice pro otázky rozpočtu Eva De Bleekerová napsala na twitteru cenu, za níž belgická vláda pořídí jednu dávku vakcíny. Svůj tweet následně smazala.

Vakcínu společnosti Pfizer a jejího německého partnera BioNTech, kterou jako první schválil regulátor v některé ze západních zemí, si Belgie objednala přes Evropskou unii.

První dávky vakcíny Pfizer budou v Česku už 28. prosince. Očkovat se začne až příští rok

Mluvčí americké firmy Elisabeth Schraepenová pro oblast Beneluxu řekla deníku Le Soir, že zveřejnění cenových detailů bylo porušením zásady důvěrnosti. „Na tyto ceny se vztahovala doložka o mlčenlivosti ve smlouvě s Evropskou komisí,“ uvedla Schraepenová.

Vakcína musí být proložena suchým ledem.
Vakcína od Pfizeru musí být převážena za velmi nízké teploty.

Tabulka nakrátko zveřejněná De Bleekerovou podle Reuters ukazovala, že belgickou vládu vyjde jedna dávka na 12 eur (314 korun), přičemž celkově jich kabinet objednal pěti milionů.

Evropa se může začít očkovat hned po Vánocích, oznámila von der Leyenová. Povolení pro Pfizer je na spadnutí

Zdroje obeznámené se záležitostí řekly Reuters, že EU souhlasila s cenou 15,50 eura (405 korun) za dávku vakcíny firem Pfizer a BioNTech. Belgická cena podle jednoho z unijních úředníků nezohledňuje nevratné zálohy ve výši stovek milionů eur, které EU zaplatila mnoha farmaceutickým společnostem za to, aby si předem zajistila jejich očkovací látky.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) uvedla, že panel expertů bude v pondělí rozhodovat o schválení vakcíny Pfizer/BioNTech pro použití v EU. Očkování by pak mohlo začít 27. prosince.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat