Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tálib postřelil českého vojáka, jeho zranění je vážné

Svět

  13:32aktualizováno  15:45
KÁBUL/PRAHA - V afghánské provincii Vardak byl v dopoledních hodinách těžce zraněn český voják 2. jednotky výcvikového a poradního týmu známého pod zkratkou OMLT.

Odstřelovač na check pointu Salar foto: army.cz

Střelba je v Salaru na denním pořádku

Vesnice Salar, kde pobývá 2. jednotka výcvikového a poradního týmu OMLT, leží na hlavní zásobovací trase, proto je často pod palbou. "Střelba na check pointu Salar je na denním pořádku, povstalci vedou střelbu vším, co je zrovna po ruce od AK-47 (puška kalašnikov, poznámka redakce) přes kulomet PKB až po tolik oblíbené RPG-7 (pancéřovka, poznámka redakce)," informuje ministerstvo obrany na svých internetových stránkách. V okolí se to také hemží minami.

Ve vesnici je asi 350 domů, bazar a dvě mešity. Čeští vojáci přebývají na základně Afghánské národní armády (ANA). Cílem české mise v Salaru je mentorovat vojáky ANA, učí je, jak reagovat v nečekaných situacích. Zároveň zprostředkovávají komunikaci mezi nimi a americkou armádou.

Současná 2. jednotka OMLT je na základně od dubna letošního roku.

"Jeho stav je skutečně velmi vážný," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí generálního štábu české armády Jana Růžičková. "Více informací zatím nemáme," řekla krátce před 13:45 Růžičková.

Podle mluvčí generálního štábu byl český voják napaden protivníkem při plnění úkolů na předsunuté základně COP SALAR. Podle internetových stránek ministerstva obrany se jedná o jednatřicetiletého rotmistra A. W.

Při incidentu utrpěl těžké střelné zranění a byl převezen do nejbližšího zdravotnického zařízení na alianční základně SHANK v provincii Logár a odtud do vojenské nemocnice na základně KAIA v Kábulu.

Tam je v péči českých lékařů polního chirurgického týmu, který je součástí této nemocnice. Jakmile to jeho zdravotní stav dovolí, bude přepraven do České republiky. Rodina vojáka byl již vyrozuměna.

Česká jednotka ve Vardaku má přes 50 členů, převážně tankistů z Přáslavic. Působí v ní ale i specialisté z jiných jednotek. Pro většinu z nich to není první nasazení v zahraniční misi.

Provincie Vardak poblíž Kábulu

UMRTÍ ČESKÝCH VOJÁKŮ V AFGHÁNISTÁNU

  • 17. března 2008 Příslušník speciální jednotky vojenské policie zahynul na jihu Afghánistánu při útoku sebevraha. Dva vojáci byli zraněni, jeden z nich těžce, zahynuli i dva Dánové.
  • 30. dubna 2008 V afghánské provincii Lógar přišel o život další český voják poté, co terénním vozem najel na nastraženou nálož; další čtyři vojáci z vozu byli zraněni.
  • 31. května 2011 V provincii Vardak v Afghánistánu zahynul český voják, když se svým autem najel na improvizované výbušné zařízení. Jde už o čtvrtého vojáka z řad české armády, který v této zemi přišel o život. Při výbuchu zahynul také afghánský tlumočník a další dva vojáci byli zraněni.

Autoři: , ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat