Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Tálib postřelil českého vojáka, jeho zranění je vážné

Svět

  13:32aktualizováno  15:45
KÁBUL/PRAHA - V afghánské provincii Vardak byl v dopoledních hodinách těžce zraněn český voják 2. jednotky výcvikového a poradního týmu známého pod zkratkou OMLT.

Odstřelovač na check pointu Salar foto: army.cz

Střelba je v Salaru na denním pořádku

Vesnice Salar, kde pobývá 2. jednotka výcvikového a poradního týmu OMLT, leží na hlavní zásobovací trase, proto je často pod palbou. "Střelba na check pointu Salar je na denním pořádku, povstalci vedou střelbu vším, co je zrovna po ruce od AK-47 (puška kalašnikov, poznámka redakce) přes kulomet PKB až po tolik oblíbené RPG-7 (pancéřovka, poznámka redakce)," informuje ministerstvo obrany na svých internetových stránkách. V okolí se to také hemží minami.

Ve vesnici je asi 350 domů, bazar a dvě mešity. Čeští vojáci přebývají na základně Afghánské národní armády (ANA). Cílem české mise v Salaru je mentorovat vojáky ANA, učí je, jak reagovat v nečekaných situacích. Zároveň zprostředkovávají komunikaci mezi nimi a americkou armádou.

Současná 2. jednotka OMLT je na základně od dubna letošního roku.

"Jeho stav je skutečně velmi vážný," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí generálního štábu české armády Jana Růžičková. "Více informací zatím nemáme," řekla krátce před 13:45 Růžičková.

Podle mluvčí generálního štábu byl český voják napaden protivníkem při plnění úkolů na předsunuté základně COP SALAR. Podle internetových stránek ministerstva obrany se jedná o jednatřicetiletého rotmistra A. W.

Při incidentu utrpěl těžké střelné zranění a byl převezen do nejbližšího zdravotnického zařízení na alianční základně SHANK v provincii Logár a odtud do vojenské nemocnice na základně KAIA v Kábulu.

Tam je v péči českých lékařů polního chirurgického týmu, který je součástí této nemocnice. Jakmile to jeho zdravotní stav dovolí, bude přepraven do České republiky. Rodina vojáka byl již vyrozuměna.

Česká jednotka ve Vardaku má přes 50 členů, převážně tankistů z Přáslavic. Působí v ní ale i specialisté z jiných jednotek. Pro většinu z nich to není první nasazení v zahraniční misi.

Provincie Vardak poblíž Kábulu

UMRTÍ ČESKÝCH VOJÁKŮ V AFGHÁNISTÁNU

  • 17. března 2008 Příslušník speciální jednotky vojenské policie zahynul na jihu Afghánistánu při útoku sebevraha. Dva vojáci byli zraněni, jeden z nich těžce, zahynuli i dva Dánové.
  • 30. dubna 2008 V afghánské provincii Lógar přišel o život další český voják poté, co terénním vozem najel na nastraženou nálož; další čtyři vojáci z vozu byli zraněni.
  • 31. května 2011 V provincii Vardak v Afghánistánu zahynul český voják, když se svým autem najel na improvizované výbušné zařízení. Jde už o čtvrtého vojáka z řad české armády, který v této zemi přišel o život. Při výbuchu zahynul také afghánský tlumočník a další dva vojáci byli zraněni.

Autoři: , ,