1. dubna 2011 16:49, aktualizováno  18:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rozzuření Afghánci zabili 13 pracovníků OSN, dva sťali

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 62Diskuse
Rozzuřený dav zaútočil v severním Afghánistánu na úřadovnu OSN  (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozzuřený dav zaútočil v severním Afghánistánu na úřadovnu OSN (ilustrační foto) | foto: Reuters

KÁBUL Rozzuřený dav zaútočil v severním Afghánistánu na úřadovnu OSN kvůli spálení koránu v USA minulý týden. Dav zabil třináct zaměstnanců OSN včetně osmi cizinců. Mezi oběťmi není žádný Čech.

"Smrt USA! Smrt Izraeli!," skandoval údajně dav, který do sídla OSN vtrhl po pátečních modlitbách. Do sídla organizace proniklo několik stovek útočníků. Začali střílet na ostrahu a podařilo se jim také založit několik ohňů.¨

Mezi mrtvými pracovníky je pět nepálských příslušníků ostrahy komplexu, tři další pracovníci OSN - podle zdrojů Reuters Nor, Rumun a Švéd - a tři demonstranti, řekl agentuře AFP šéf policie v severních provinciích Muhammad Dáud Dáud.

Mezi oběťmi není žádný Čech
Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář serveru Lidovky.cz potvrdil, že mezi oběťmi není žádný Čech.

Mluvčí policie v Mazáre Šarífu sdělil, že dva ze zahraničního personálu byli sťati.

Se zraněními se podařilo vyváznout šéfovi mise ve městě.

Násilnosti vyprovokoval americký kněz Wayne Sapp, který ve floridském kostele minulý týden zapálil Korán. Akce se zúčastnil i Terry Jones, další floridský kněz, jenž chtěl posvátnou knihu muslimů spálit na výročí teroristických útoků z 11. září.  

Pálení Koránu

Podle mluvčího vlády v provincii Balch se více než tisícihlavá demonstrace proti údajnému spálení koránu v USA konala dlouho v poklidu, teprve asi po dvou hodinách dav ovládlo násilí.

Podle guvernéra provincie Balch demonstrace využili povstalečtí extremisté ke krytí svého útoku na objekt OSN. Mnozí demonstranti měli s sebou zbraně. Guvernér řekl, že v souvislosti s útokem již bylo zatčeno 27 osob.

Den hněvu
Dvě stovky Afghánců demonstrovaly proti spálení koránu také před americkým velvyslanectvím v hlavním městě Kábulu. Tato manifestace ale proběhla bez incidentu. Násilí nevypuklo ani při demonstraci několika tisíc lidí v Herátu na západě země, kde demonstranté označili pátek jako "den hněvu". 

Ruské ministerstvo zahraničí v souvislosti s vražděním v Mazáre Šarífu vyzvalo afghánskou vládu i mezinárodní síly k ochraně pracovníků OSN.

ČTK, Lidovky.cz
  • 62Diskuse